Bezpieczna i nowoczesna farmakoterapia bezsenności

Podstawowe objawy bezsenności związane są z trudnościami w zasypianiu i utrzymaniu snu. U pacjentów z zaburzeniami snu może się również pojawiać zbyt wczesne budzenie się o poranku.
Bezsenność związana z każdym rodzajem objawów powoduje brak regeneracji fizycznej i psychicznej organizmu, spadek nastroju oraz ogólnego funkcjonowania w ciągu dnia.
Nowoczesne leczenie farmakologiczne bezsenności polega na stosowaniu:
- leków nasennych i pochodnych benzodiazepiny działających agonistycznie wobec receptora GABA (wyłącznie farmakoterapia krótkotrwała, do maksimum 4 tygodni) – do tej grupy preparatów należą: zolpidem, zopiklon i zaleplon (typowe leki nasenne) oraz klasyczne benzodiazepiny, takie jak: triazolam, flunitrazepam, lormetazepam, czy temazepam,
- leków przeciwdepresyjnych o właściwościach sedatywnych: doksepina, mianseryna, mirtazapina, trazodon,
- leków przeciwpsychotycznych: chlorprotyksen, kwetiapina, lewomepromazyna, olanzapina i prometazyna,
- leków przeciwhistaminowych: difenhydramina, hydroksyzyna.
W przypadku bezsenności o mniej nasilonych objawach, należy rozpocząć leczenie medykamentami ziołowymi, które niezwykle rzadko wywołują objawy niepożądane.
Wśród leków roślinnych poprawiających architekturę snu należy wymienić wyciągi z następujących roślin:
- kozłek lekarski,
- rumianek,
- melisa,
- chmiel
- olejki eteryczne o działaniu łagodnie uspokajającym: lawendowy, tymiankowy, jałowcowy, pomarańczowy, geraniowy, różany.
W celu poprawy fizjologii snu zaburzonej zmianami stref czasowych oraz pracą zmianową (dzień/noc), wysoką skuteczność i bezpieczeństwo stosowania wykazuje melatonina. Jest to hormon wydzielany przez szyszynkę w godzinach nocnych.