Zaloguj
Reklama

Bierne palenie może sprzyjać depresji u dzieci i młodzieży

Skutki biernego palenia u dzieci
Fot. Shutterstock
Skutki biernego palenia u dzieci
(0)

Podczas badania psychiatrycznego pacjenci pytani są m.in. o to, czy palą oni papierosy. Przeprowadzone na uczniach szkół w Montrealu badania wskazują jednak na to, że może powinny padać również i pytania o narażenie na bierne wdychanie dymu tytoniowego – naukowcy z Icahn School of Medicine w Mount Synai i Kravis Children’s Hospital w Nowym Jorku przekonują, że bierne palenie może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji u dzieci.

Reklama

Narażenie na dym tytoniowy typowo powiązywane jest z ryzykiem wystąpienia u dzieci chorób układu oddechowego, takich jak np. astma. Wspomina się również i o tym, że bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej u najmłodszych dzieci. Bez wątpienia narażenie na dym tytoniowy – i to dowolnego człowieka – korzystne dla zdrowia nie jest. Okazuje się jednak, że zagrożeń z tego wynikających jest zdecydowanie więcej, niż potencjalnie się zakłada.

Ostatnio przyglądano się związkowi pomiędzy biernym paleniem a ryzykiem wystąpienia depresji u dzieci i młodzieży. W badaniach wzięło udział ponad 1500 dzieci z Montrealu. Oceniano narażenie badanych na dym tytoniowy, co później porównywano z wynikami uzyskiwanymi w testach oceniających natężenie u nich ewentualnych objawów depresyjnych.

Uczeni wysunęli jeden znaczący wniosek: otóż pomiędzy narażeniem na dym tytoniowy (zarówno w domach, jak i samochodach) oraz nasileniem objawów depresji u dzieci i młodzieży istniał statystycznie istotny związek.

Badacze zwrócili także uwagę na informację pochodzącą z 2015 roku: otóż wśród kanadyjskiej młodzieży, mającej od 12 do 19 lat, aż 80% z nich zgłaszało wtedy, że w ciągu ostatniego miesiąca byli oni narażeni na dym tytoniowy. Skala biernego palenia, a także to, jak opłakane mogą być jego skutki, pokazuje, że wciąż potrzebne jest prowadzenie działań, które doprowadzą do zmniejszenia ilości osób narażonych na dym tytoniowy.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze