Borelioza a ryzyko zaburzeń psychicznych i popełnienia samobójstwa

Borelioza to choroba, której powikłaniami mogą być m.in. zapalenie stawów, porażenie nerwów czaszkowych czy zapalenie mózgu. Jednostka może jednak negatywnie wpływać również i na psychikę pacjentów – okazuje się bowiem, że osoby chorujące na boreliozę mają znacząco zwiększone ryzyko różnych zaburzeń psychicznych, ale i zwiększone ryzyko popełnienia samobójstwa.
Borelioza to choroba bakteryjna, którą zarazić się można po ukąszeniu przez kleszcza będącego nosicielem wywołujących schorzenie krętków. Typowo kojarzona ona jest z występowaniem charakterystycznego rumienia na skórze, ogólnie jednak zmiany skórne nie stanowią najgroźniejszego związanego z chorobą problemu – zdecydowanie większym zagrożeniem są możliwe powikłania boreliozy.
Następstwa zachorowania na boreliozę bywają bardzo różne. Zazwyczaj zwraca się uwagę na takie z nich, jak chociażby zapalenie mózgu, zapalenie stawów, porażenie nerwów czy zapalenie mięśnia sercowego. Borelioza może jednak skutkować również i rozmaitymi problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego – nie wspomina się o tym zbyt często, tymczasem ryzyko ich wystąpienia okazuje się naprawdę duże.
Wyniki badań, które przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, dały ostatecznie dość niepokojące rezultaty. Analizy przeprowadzono w oparciu o dane dotyczące ponad 12 tysięcy osób, które zachorowały na boreliozę i prawie 7 milionów pacjentów, u których jednostka ta nie wystąpiła i którzy stanowili grupę kontrolną.
Ostatecznie okazało się, że pacjenci, którzy zachorowali na boreliozę, mieli o 28% zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. W przypadku zaburzeń afektywnych – do których należy m.in. depresja – ryzyko ich wystąpienia było zwiększone o aż 42%. Pacjenci z boreliozą, w porównaniu do grupy kontrolnej, zdecydowanie częściej popełniali również samobójstwo. Przedstawione dane zdecydowanie przemawiają za tym, że u osób z boreliozą konieczne jest jak najwcześniejsze wykrywanie i leczenie ewentualnych zaburzeń psychicznych.