Zaloguj
Reklama

Borelioza a ryzyko zaburzeń psychicznych i popełnienia samobójstwa

Ukąszenie kleszcza
Fot. iStock
Ukąszenie kleszcza
(5)

Borelioza to choroba, której powikłaniami mogą być m.in. zapalenie stawów, porażenie nerwów czaszkowych czy zapalenie mózgu. Jednostka może jednak negatywnie wpływać również i na psychikę pacjentów – okazuje się bowiem, że osoby chorujące na boreliozę mają znacząco zwiększone ryzyko różnych zaburzeń psychicznych, ale i zwiększone ryzyko popełnienia samobójstwa.

Reklama

Borelioza to choroba bakteryjna, którą zarazić się można po ukąszeniu przez kleszcza będącego nosicielem wywołujących schorzenie krętków. Typowo kojarzona ona jest z występowaniem charakterystycznego rumienia na skórze, ogólnie jednak zmiany skórne nie stanowią najgroźniejszego związanego z chorobą problemu – zdecydowanie większym zagrożeniem są możliwe powikłania boreliozy.

Następstwa zachorowania na boreliozę bywają bardzo różne. Zazwyczaj zwraca się uwagę na takie z nich, jak chociażby zapalenie mózgu, zapalenie stawów, porażenie nerwów czy zapalenie mięśnia sercowego. Borelioza może jednak skutkować również i rozmaitymi problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego – nie wspomina się o tym zbyt często, tymczasem ryzyko ich wystąpienia okazuje się naprawdę duże.

Wyniki badań, które przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, dały ostatecznie dość niepokojące rezultaty. Analizy przeprowadzono w oparciu o dane dotyczące ponad 12 tysięcy osób, które zachorowały na boreliozę i prawie 7 milionów pacjentów, u których jednostka ta nie wystąpiła i którzy stanowili grupę kontrolną.

Ostatecznie okazało się, że pacjenci, którzy zachorowali na boreliozę, mieli o 28% zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. W przypadku zaburzeń afektywnych – do których należy m.in. depresja – ryzyko ich wystąpienia było zwiększone o aż 42%. Pacjenci z boreliozą, w porównaniu do grupy kontrolnej, zdecydowanie częściej popełniali również samobójstwo. Przedstawione dane zdecydowanie przemawiają za tym, że u osób z boreliozą konieczne jest jak najwcześniejsze wykrywanie i leczenie ewentualnych zaburzeń psychicznych.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze