Zaloguj
Reklama

Brama odkażająca – przydatny wynalazek naukowców z Politechniki Śląskiej

Szpitalna opieka medyczna
Fot. panthermedia
Szpitalna opieka medyczna
(2)

Polak potrafi – potwierdziła to grupa naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, która opracowała niecodzienną bramę odkażającą.

Reklama

Brama odkażająca ma za zadanie pomóc medykom w odkażeniu kombinezonów ochronnych tuż przed ich zdjęciem, co ma za zadanie zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Niezwykła brama pojawiła się w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu. Jak działa? Lekarz czy inna osoba w pełnym kombinezonie wchodzi do bramy. Na panelu podświetlają się odpowiednie piktogramy, które instruują, co należy robić krok po kroku – na początku powinno się zachować pozycję prostą z lekko odchylonymi rękami. Następnie obrócić się o 180 stopni, podnieść ręce do góry i po upływie określonego czasu kolejny raz obrócić się, powracając do pozycji wyjściowej. Po zakończeniu dezynfekcji podświetla się kontrolka, która informuje, że można bezpiecznie wyjść i zgodnie ze standardowymi procedurami zdjąć kombinezon ochronny.

Jak wskazuje dr inż. Magdalena Bogacka z Politechniki Śląskiej, wiele szpitali zwraca się z zapytaniem, czy istnieje możliwość stworzenia podobnej bramy na terenie innych placówek. Inicjatorem powstania niecodziennego wynalazku jest dr inż. Artur Czachor.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze