Zaloguj
Reklama

Bulimia – co może wywoływać tego typu zaburzenia odżywiania?

Objadanie słodyczami
Fot. shutterstock
Objadanie słodyczami
(0)

Bulimia to – obok anoreksji – jedno z najbardziej znanych zaburzeń odżywiania. Charakteryzują ją epizody objadania się, po których pacjenci – w celu zapobiegnięcia przyrostowi masy ciała – podejmują różne działania, takie jak np. prowokowanie wymiotów. Tak jak istota problemu jest raczej powszechnie pacjentom znana, tak całkowicie enigmatyczny pozostaje dla nich inny aspekt, czyli przyczyny bulimii. Co więc może odpowiadać za wystąpienie tego rodzaju zaburzeń odżywiania?

Reklama

Bulimia to tak naprawdę problem zdecydowanie częstszy, niż można by tylko podejrzewać – szacuje się, że na świecie zmaga się z nią około 1% kobiet i 0,1% mężczyzn. Typowo zapadają na nią nastolatkowie i młodzi dorośli, tego typu zaburzenia odżywiania mogą mieć jednak swój początek tak naprawdę w dowolnym wieku.

Niejednokrotnie różni ludzie – w szczególności rodzice dotkniętych problemem pacjentów – zastanawiają się, jakie są przyczyny bulimii. Wymienić jednego, konkretnego powodu, przez który zaburzenie to pojawia się u niektórych, zwyczajnie nie można – ogólnie uważa się, że etiopatogeneza bulimii jest wieloczynnikowa.

Tak jak w przypadku rozmaitych innych schorzeń, tak i w przypadku bulimii zwraca się uwagę na to, że wpływ na jej występowanie mogą mieć uwarunkowania genetyczne. Zauważalne bowiem jest to, że osoby, w których rodzinach ktoś cierpiał na jakieś zaburzenia odżywiania, same mają zwiększone ryzyko, że jakiś z należących do tej grupy problemów pojawi się również i u nich. Ciekawe są również doniesienia o możliwych biologicznych przyczynach bulimii. Wspomnieć tutaj warto o jednym interesującym badaniu, w którym zauważono, że pokazywanie badanym zdjęć prezentujących szczupłe osoby prowadzi do odmiennego pobudzenia struktur układu nerwowego w zależności od tego, czy mieli oni bulimię, czy też nie występowały u nich zaburzenia odżywiania.

Wpływ na występowanie bulimii ma także środowisko, w którym żyje pacjent. Zwiększone jej ryzyko mają m.in. nastolatkowie, którzy są wyśmiewani z powodu swojego wyglądu. Z bulimią powiązane bywają także inne zaburzenia psychiczne, które mogą rozwijać się równolegle lub ją poprzedzać. Jako przykłady można tutaj podać zaburzenia depresyjne, zaburzenia osobowości oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze