Zaloguj
Reklama

Choroba afektywna dwubiegunowa a astrocyty i interleukina-6

Choroba afektywna dwubiegunowa
Fot. shutterstock
Choroba afektywna dwubiegunowa
(5)

Różni badacze nieustannie podejmują się prac, których celem jest poszukiwanie przyczyn choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD). Ciekawe informacje dotyczące tego zagadnienia prezentują specjaliści z amerykańskiego Salk Institute for Biological Studies – według ich badań związek z objawami ChAD mogą mieć specyficzne komórki nerwowe i wydzielane przez nie mediatory, które cechują się działaniem sprzyjającym rozwojowi stanu zapalnego.

Reklama

Obecnie funkcjonuje wiele różnych teorii dotyczących przyczyn choroby afektywnej dwubiegunowej. Część z nich skupia się na uwarunkowaniach genetycznych, inne zaś skoncentrowane są wokół objawów choroby a nieprawidłowymi poziomami różnych neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. W ostatnich latach dużo uwagi kierowane jest jednak również ku związkowi pomiędzy ChAD a procesami zapalnymi – istnienie takowej korelacji miałoby potwierdzać m.in. to, że u pacjentów z tą jednostką częściej spotykane są takie schorzenia, jak np. związane ze stanami zapalnymi zespół metaboliczny czy cukrzyca.

Niektórzy badacze sugerują, że wpływ na objawy choroby afektywnej dwubiegunowej może mieć nadprodukcja jednego z mediatorów zapalnych – interleukiny-6. Substancją tą interesowali się m.in. badacze z Kalifornii. Doszli oni do dość ciekawych wniosków – otóż zauważyli, że jeden z rodzajów komórek nerwowych, astrocyty, może wykazywać się tendencją do produkowania interleukiny-6 w nadmiernych ilościach, czego skutkiem mogą być zaburzenia czynności znajdujących się w ich sąsiedztwie neuronów.

Dokładna zależność pomiędzy ChAD, astrocytami i interleukiną-6 pozostaje nie do końca jasna – więcej informacji na ten temat przyniosą z pewnością wyniki przeprowadzonych w przyszłości badań. Już teraz jednak wspomina się o tym, że wymieniona tutaj kilkukrotnie interleukina może być istotnym celem terapeutycznym u pacjentów zmagających się z zaburzeniami psychicznymi – ostatecznie całkiem możliwe jest to, że w niedługim czasie psychiatria zacznie dysponować innymi niż dotychczas, dodatkowymi metodami leczenia jednostek znajdujących się w kręgu jej zainteresowań.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze