Zaloguj
Reklama

Choroba afektywna dwubiegunowa i zespół napięcia przedmiesiączkowego - co je łączy?

Osobowość ChAD
Fot. panthermedia
Osobowość ChAD
(2)

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to jednostka związana z występowaniem u pacjentów epizodów zarówno obniżonego, jak i podwyższonego nastroju. Wahania nastroju bywają jednak spotykane również i w przypadku całkowicie innej przypadłości, którą jest zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Teoretycznie wspomnianych wyżej jednostek nic ze sobą nie łączy, w praktyce jednak są one ze sobą powiązane – co wspólnego mają ze sobą ChAD i PMS?

Reklama

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to problem, który przejawia się m.in. bólami brzucha, tkliwością piersi i bólami głowy. W wielu przypadkach możliwe są również inne problemy, takie jak drażliwość, wahania nastroju czy zaburzenia snu. Przypadłość spotyka się u różnych kobiet – zarówno u całkowicie zdrowych, jak i u pacjentek, które zmagają się z różnymi schorzeniami. PMS miewają również pacjentki z chorobą afektywną dwubiegunową – co ciekawe, u takich kobiet zespół napięcia przedmiesiączkowego może mieć wpływ na przebieg ChAD.

Do zespołu napięcia przedmiesiączkowego dochodzi ze względu na związane z cyklem wahania stężeń hormonów płciowych. Zmiany ich stężeń mogą skutkować występowaniem u kobiet objawów PMS, ale i wpływać na psychikę pacjentek cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową. Okazuje się, że u pacjentek z ChAD, które zmagają się jednocześnie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, częściej spotykane są epizody depresyjne, rzadziej zaś maniakalne. U kobiet tych odstępy pomiędzy poszczególnymi epizodami ChAD mogą być krótsze, a do tego intensywność występujących w ich przebiegu objawów może być większa niż u tych pacjentek, u których wraz z chorobą afektywną dwubiegunową nie współistnieje PMS.

Biorąc pod uwagę powyższe, oczywiste wydaje się to, że pacjentki z ChAD powinny starać się prowadzić taki tryb życia, aby zminimalizować możliwość występowania objawów PMS. W tym celu warto dbać o odpowiednią ilość snu, czy w okresie przedmiesiączkowym, unikać kofeiny i słodyczy.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze