Zaloguj
Reklama

Choroby alergiczne mogą zwiększać ryzyko zaburzeń psychicznych

Alergia na pyłki traw
Fot. shutterstock
Alergia na pyłki traw
(0)

O tym, że pewne problemy somatyczne mogą zwiększać ryzyko zaburzeń psychicznych mówi się od dawna – nikogo nie dziwi więc to, że np. cukrzyca czy zawał serca zwiększają ryzyko depresji. Tak naprawdę powiązań pomiędzy schorzeniami organicznymi a problemami psychicznymi jest jednak zdecydowanie więcej, niż możemy tylko przypuszczać. Według niedawno przeprowadzonych badań, dotyczących obywateli Tajwanu, istnieje związek pomiędzy chorobami alergicznymi a ryzykiem zaburzeń psychicznych.

Reklama

Tajwańscy naukowcy postanowili przeanalizować związek pomiędzy chorobami alergicznymi – astmą, nieżytem nosa czy atopowym zapaleniem skóry – a zaburzeniami psychicznymi, ponieważ już we wcześniej przeprowadzanych badaniach okazywało się, że alergie mogą być powiązane ze zdrowiem psychicznym. Wyniki różnych badań były jednak bardzo niejednoznaczne – według jednych choroby alergiczne miałyby być związane ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń emocjonalnych, według innych zaś schorzenia te (np. alergiczny nieżyt nosa) miałyby być spotykane rzadziej u osób z pewnymi chorobami psychicznymi.

Do swoich analiz uczeni wykorzystali informacje z medycznych baz danych, dotyczących pacjentów z Tajwanu – obejmowały one okres 15 lat. Zgromadzono informacje dotyczące ponad 46 tysięcy pacjentów z chorobami alergicznymi oraz dane o niespełna 140 tysiącach osób, które takowych schorzeń nie miały. Potem sprawdzano, u jak dużej ilości osób wystąpiły jakiekolwiek zaburzenia psychiczne. Okazało się, że wśród pacjentów cierpiących na alergię pojawiły się one u ponad 10% z nich, z kolei u tych ludzi, którzy nie cierpieli z powodu objawów alergicznych, zaburzenia psychiczne rozwinęły się u mniej niż 7% z nich.

Ryzyko zaburzeń psychicznych u pacjentów z chorobami alergicznymi może więc być większe w porównaniu do osób, które nie są obarczone żadnym schorzeniem alergicznym. Dlaczego jednak tak by się miało dziać? Tego nie wiadomo – podejrzewa się, że wpływ na to ryzyko może mieć proces zapalny związany z reakcją alergiczną. Wnioski uczonych z Tajwanu są intrygujące, jednakże i tak nadal pozostaje wiele do odkrycia w przypadku powiązań pomiędzy alergiami a psychiką. W samych tylko opisywanych tutaj pracach pojawiło się wiele niejasności – chociażby zauważono, że większe ryzyko zaburzeń psychicznych mają osoby z astmą czy katarem siennym, mniejsze natomiast ci pacjenci, którzy cierpią na atopowe zapalenie skóry. Czym spowodowane są takie różnice? Odpowiedź na to pytanie umożliwią dopiero kolejne, przeprowadzone w przyszłości, badania.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze