Zaloguj
Reklama

Choroby zakaźne i pasożytnicze a schizofrenia

Warzywa
Fot. ojoimages
Warzywa
(4)

Kontakt z niektórymi wirusami, bakteriami i pierwotniakami można zwiększać ryzyko zachorowania na schizofrenię.

Reklama

Jednym z czynników zwiększających ryzyko zachorowania na schizofrenię jest kontakt w czasie życia płodowego lub w dzieciństwie z niektórymi wirusami. Antonio Sorlozano z Uniwersytetu w Grenadzie (Hiszpania) i współpracownicy przeanalizowali niedawno wyniki kilkudziesięciu badań dotyczących tej tematyki.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Schizophrenia Research”, podwyższone ryzyko schizofrenii było związane z następującymi wirusami: opryszczki pospolitej typu drugiego (HSV2), atakującej układ nerwowy zwierząt stałocieplnych tzw. choroby bornajskiej (ang. Borna disease) oraz ludzkiego endogennego retrowirusa W. Do bakterii powiązanych z omawianym zaburzeniem umysłowym okazały się należeć: wywołująca zapalenie płuc Chlamydophila pneumoniae i odpowiedzialna za przenoszoną przez ptactwo ornitozę (papuzicę) Chlamydophila psittaci.

Prawdopodobieństwo wystąpienia schizofrenii większe jest również w przypadku kontaktu z wywołującym toksoplazmozę pierwotniakiem Toxoplasma gondii, którym można się zarazić poprzez zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa, nieprzygotowanego mleka lub niemytych owoców. Autorzy omawianego artykułu apelują o przeprowadzenie dalszych badań dotyczących tej tematyki.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze