Zaloguj
Reklama

Co dalej ze zdrowiem psychicznym Polaków?

Co dalej ze zdrowiem psychicznym Polaków?
Fot. Panthermedia
(5)

Od kilkunastu lat w Polsce stale następuje wzrost. Ministerstwo Zdrowia podało informację, iż w latach 2009-2013 zostanie realizowany Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Reklama
Inicjatywa została podjęta na skutek rosnących w naszym kraju wskaźników zachorowalności na zaburzenia psychiczne. Sporządzony w tej sprawie projekt rozporządzenia został przekazany do konsultacji społecznych. Jego główne cele to: promocja zdrowia psychicznego i profilaktyka zaburzeń psychicznych.

Program przewidziany na najbliższe lata ma na celu zapewnienie chorym wielostronnej, zintegrowanej i dostępnej opieki zdrowotnej i innych form pomocy. Ma on także unowocześnić opiekę oraz pomóc w rozwoju badań naukowych i tworzeniu systemów informacji koniecznych do skutecznej ochrony i zapobiegania zaburzeniom zdrowia psychicznego.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, iż od wielu lat obserwowany jest deficyt kadr i środków w psychiatrycznej opiece zdrowotnej. Jest to wynikiem zaniedbań i marginalizowania tej dziedziny ochrony zdrowia. Z danych zgromadzonych przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne wynika, że w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba Polaków cierpiących na zaburzenia psychiczne. Eksperci podkreślają, że obecny system opieki psychiatrycznej wymaga istotnych przekształceń.

Aż o 73% wzrósł wskaźnik osób zgłaszających się z zaburzeniami psychicznymi do opieki ambulatoryjnej (dane z lat 1997-2006). Natomiast wskaźnik wymagających opieki całodobowej wzrósł w tym samym czasie o 41%. Najczęściej do poradni i szpitali trafiają osoby z zaburzeniami alkoholowymi oraz z depresją. W polskich placówkach psychiatrycznych w 2006 r. pomoc otrzymało tylko 4% ludności (około 150 tys. osób). Średnia europejska wynosi 11%.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • PAP; Rynek Zdrowia

Reklama
(5)
Komentarze