Zaloguj
Reklama

Cukrzyca typu 2 a zaburzenia psychiczne

Badanie cukru u osób starszych
Fot. Shutterstock
Badanie cukru u osób starszych
(0)

Zaburzenia i choroby psychiczne występują z coraz to większą częstością, w związku z czym dość oczywiste jest to, że medycy zwracają coraz większą uwagę na ich możliwe następstwa. Ciało i psychika, o czym mówi się od dawna, są ze sobą ściśle powiązane i ostatecznie problemy natury psychiatrycznej mogą zwiększać ryzyko różnych schorzeń somatycznych – specjaliści z Holandii zwracają uwagę na zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 u osób cierpiących na jakieś zaburzenia psychiczne.

Reklama

Siedzący tryb życia i niewłaściwa dieta uznawane są za jedne z podstawowych czynników ryzyka cukrzycy typu 2. Okazuje się jednak, że chorobie mogą sprzyjać również i całkowicie inne problemy, których niekoniecznie by się o podejrzewało – mowa o zaburzeniach i chorobach psychicznych.

Ogólnie szacuje się, że spośród całej populacji ogólnej na cukrzycę choruje od 6 do 9% ludzi. Badacze z Holandii postanowili bliżej przyjrzeć się temu, jak na częstość występowania cukrzycy wpływają zaburzenia psychiczne – dokonali oni przeglądu kilkudziesięciu wcześniej przeprowadzonych badań i wnioski, do których doszli, z całą pewnością można uznać za istotne.

Okazało się, że największy związek z cukrzycą typu 2 mogą mieć zaburzenia snu – wśród wszystkich osób, u których one występowały, zaburzenia gospodarki węglowodanowej stwierdzano u 40% z nich. Jednostkami, gdzie również stosunkowo często stwierdzano u pacjentów cukrzycę typu 2, były także zaburzenia odżywiania, uzależnienie od substancji psychoaktywnych oraz zaburzenia lękowe.

Ostatecznie stwierdzono, że u osób z zaburzeniami psychicznymi cukrzyca typu 2 występowała zazwyczaj częściej niż u ludzi z populacji ogólnej.

Przedstawione przez Holendrów wnioski jednoznacznie wskazują na to, że u pacjentów zmagających się z jakimiś jednostkami z kręgu zainteresowania psychiatrii niezwykle istotne jest regularne przeprowadzanie badań pozwalających na wykrycie ewentualnych zaburzeń gospodarki węglowodanowej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze