Zaloguj
Reklama

Czemu służy narzekanie?

Smutna kobieta
Fot. ojoimages
Smutna kobieta
(2)

Prawie każdy z nas narzeka! Co ważne potrafimy narzekać nie tylko na pracę, kolegów, rodziców, partnera, dzieci czy pogodę ale także na samych siebie.

Reklama

Osoby będące w tej grupie nazywani są tzw. „zwolennikami narzekania”, drugą grupą stanowią osoby, które nie narzekają i prezentują tzw. grupę osób nader uprzejmych i wyrozumiałych. Osoby, które narzekają, twierdza, iż jest ono nieodzownym elementem naszego życia, sposobem na nawiązywanie kontaktów z innymi osobami i ich poznawaniem, ale także uwolnieniem stłumionych w nas uczuć (żal, złość, niepewność, lęki, rozpacz i inne).

Wyrażenie tych uczuć w formie narzekania, do osoby, która nas zrozumie, powoduje iż otrzymujemy wsparcie i nawiązujemy z tą osobą więź. Jednym słowem czujemy się lepiej. To jest jasna strona narzekania, które jak wiadomo, może mieć tez stronę ciemną - w narzekaniu można bowiem się zagubić, a co ważne możemy nim męczyć inne osoby oraz siebie. Zatem jak we wszystkim, tak i w narzekaniu, konieczny jest umiar oraz zdrowy rozsądek.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Cameron A.D.: Psychiatria. Urban & Partner, Wrocław 2005.
    Bilikiewicz, A. (red.). (2007). Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
    Seligman, M. E. P., Walker, E. F., Rosenhan, D. L. (2003). Psychopatologia. Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka

Adres www źródła:


Reklama
(2)
Komentarze