Zaloguj
Reklama

Czy COVID-19 wpływa na zaburzenia snu?

Zasypianie
Fot. panthermedia
Zasypianie
(0)

Naukowcy przeanalizowali wyniki badań niemal 12 milionów ozdrowieńców z Wielkiej Brytanii, aby ocenić wpływ wirusa na zdrowie i ogólne samopoczucie. Odkryli korelację pomiędzy SARS-CoV-2 a utrzymującymi się problemami ze snem i zmęczeniem.

Reklama

Podstawowy mechanizm łączący SARS-CoV-2 z problemami ze snem jest nieznany. Jednak według dr Matthias Pierce’a, jednego z autorów badania, odkrycie nie było zaskoczeniem: Odkrycia dotyczące problemów ze snem i zmęczeniem były takie, jakich się spodziewaliśmy. W szczególności zmęczenie to dobrze znane nam powikłanie nie tylko w przypadku COVID-19, ale również innych poważnych wirusów, takich jak m.in. zapalenie opon mózgowych czy zapalenie wątroby.

Jaka jest więc korelacja pomiędzy COVID-19 a pojawiającymi się problemami ze snem? Naukowcy podkreślają, że nie ma jednoznacznych badań, jednak wydaje się prawdopodobne, że wynika to z kilku czynników:

  • Fizyczne objawy COVID-19 mogą zakłócać sen,
  • Objawy zdrowia psychicznego, takie jak depresja, lęk i stres, mogą zakłócać sen,
  • Pozostałości po stanach zapalnych wywołanych wirusem w całym ciele mogą również odgrywać rolę w problemach ze snem.

Niektórzy odczuwają lęk przed zaśnięciem we wczesnym stadium zakażenia, ponieważ martwią się o to, że będą mieć duszności i problemy z oddychaniem. Strach ten może utrzymywać się w trakcie choroby COVID-19, a nawet później i może prowadzić do uporczywych problemów ze snem.

Inni z kolei budzą się w nocy z dusznościami i nie mogą ponownie zasnąć, ponieważ szok wywołany problemami z oddychaniem sprawia, że są zbyt czujni, by zasnąć.

Potwierdza tę tezę Dr Lederle, zaangażowany w badania nad korelacją pomiędzy COVID-19 a problemami ze snem.

COVID-19 był nową, nieznaną chorobą, która może powodować poważne, długoterminowe skutki, nawet śmierć. To przerażające i istnieje duża niepewność, jak choroba będzie postępować po zakażeniu. Lęk jest głównym wyzwalaczem problemów ze snem i bezsenności, a to może być jeden z mechanizmów wyjaśniających związek między COVID-19 a złym snem.

Zła jakość snu może zwiększyć uczucie lęku i stresu, z kolei dobry sen może pomóc je poprawić. Ważne jest, aby zrozumieć, że lęk przed konsekwencjami objawów COVID-19 jest całkowicie naturalny. Warto wprowadzić niewielkie zmiany, które mogą pomóc się wyciszyć  i uspokoić myśli.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze