Zaloguj
Reklama

Czy introwersja oznacza większą wrażliwość?

Mężczyzna w krawacie
Fot. medforum
Mężczyzna w krawacie
(4)

Introwertycy i ekstrawertycy różnią sie od siebie progiem tolerancji bodźców, zgodnie z teorią zaproponowaną przez Eysnecka. Oznacza to dla introwetyków, iż są oni bardziej wyczuleni na bodźce, a więc bardziej na nie uwrażliwieni.

Reklama

Przywołując teorię Eysnecka, można wysnuć stwierdzenie, iż ekstrawertycy i introwertycy różnią się od siebie progiem wrażliwości. Wynika to bowiem z faktu większego pobudzenia kory mózgowej u introwertyków, a co za tym idzie, pozostawania w „trybie” większej czujności.

Co to oznacza?

Introwertyk, według Eysnecka, jest osobą niechętną bodźcom, stąd bardziej nieprzyjemna będzie dla nich stymulacja układu nerwowego na wyższym poziomie, na przykład na hucznym przyjęciu z głośną muzyką.

Zdecydowanie przyjemniejszym pobudzeniem, będzie dla introwertyka ciche, spokojne pomieszczenie, co dla ekstrawertyka z kolei będzie stymulacją nieprzyjemną. Sumując powyższe informacje można stwierdzić, iż introwertyk ma niższy próg tolerancji niż ekstrawertyk, a co za tym idzie, wykazuje się większą wrażliwością na bodźce.[1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Psychologia moje hobby” J. C. Berryman, Gdańsk 2008

Reklama
(4)
Komentarze