Zaloguj
Reklama

Czy stosowanie leków przeciwpsychotycznych zaburza funkcje seksualne ?

Współautorzy: Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny.Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009

Wojciech Kuczyński, Małgorzata Rzewuska, Małgorzata Luks, Wpływ leków przeciwpsychotycznych na funkcje seksualne. Via Medica 2003
Czy stosowanie leków przeciwpsychotycznych zaburza funkcje seksualne ?
Fot. Panthermedia
(3)

Zdrowie seksualne to stan emocjonalnego, psychicznego i fizycznego dobrego  samopoczucia związanego z seksualnością. Jest to zjawisko złożone, uwarunkowane czynnikami biologicznymi i psychologicznymi. Próba jego oceny nie jest łatwa, głównie ze względu na opór pacjentów przed zgłaszaniem tego typu dolegliwości.

Reklama

Seksualność człowieka sprowadza się do kilku płaszczyzn, takich jak: popęd, fizjologiczne i psychiczne reakcje podniecenia, orgazm i wytrysk nasienia, a  także utrzymanie płodności  i satysfakcjonujących związków partnerskich. Zaburzenia mogą dotyczyć zarówno problemów z osiągnięciem orgazmu, obniżeniem lub podwyższeniem libido jak i uczuciem dyskomfortu podczas stosunku.

Do istotnych przyczyn zaburzeń seskualności zalicza się  uzależnienie od narkotyków i alkoholu, choroby somatyczne, zaburzenia osobowościowe i przyjmowanie leków, w szczególności przeciwnadciśnieniowych, onkologicznych i przeciwpsychotycznych.

Leki psychotropowe bezpośrednio oddziaływują na aktywność hormonalną i neuroprzekaźniki w ośrodkowym układzie nerwowym. Obniżenie poziomu funkcjonowania seksualnego u tych osób wynika z pogorszenia samooceny, samopoczucia i jakości  życia. Najczęściej wywołują zaburzenia erekcji i orgazmu oraz zanik potrzeby seksualnej.

W badaniach przeprowadzonych przez Finna, Baileya i Schultza (1990) chorzy na schizofrenię, przyjmujący leki przeciwpsychotyczne wskazali listę najbardziej przykrych objawów.  Należą do nich impotencja i ból podczas stosunku, urojenia prześladowcze oraz zaburzenia wytrysku nasienia. Ich występowanie znacznie pogarsza jakość życia pacjentów i zmniejsza ich motywację do przestrzegania zaleceń związanych z systematycznym przyjmowaniem leku.

Skuteczna farmakoterapia powinna mieć korzystny wpływ na zdolności do  nawiązywania kontaktów i tworzenia związków. Indywidualne podejście do pacjenta i odpowiedni dobór  farmaceutyków powinien obniżyć nieprzyjemne skutki polekowych zaburzeń seksualnych. Zasady postępowania przy tych zaburzeniach to obniżenie dawki lub jeśli to możliwe zamiana preparatu na inny.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(3)
Komentarze