Zaloguj
Reklama

Czy stosowanie leków przeciwpsychotycznych zaburza funkcje seksualne ?

Współautorzy: Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny.Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009

Wojciech Kuczyński, Małgorzata Rzewuska, Małgorzata Luks, Wpływ leków przeciwpsychotycznych na funkcje seksualne. Via Medica 2003
Zażywanie tabletek
Fot. Panthermedia
Zażywanie tabletek
(3)

Zdrowie seksualne to stan emocjonalnego, psychicznego i fizycznego dobrego  samopoczucia związanego z seksualnością. Jest to zjawisko złożone, uwarunkowane czynnikami biologicznymi i psychologicznymi. Próba jego oceny nie jest łatwa, głównie ze względu na opór pacjentów przed zgłaszaniem tego typu dolegliwości.

Reklama

Seksualność człowieka sprowadza się do kilku płaszczyzn, takich jak: popęd, fizjologiczne i psychiczne reakcje podniecenia, orgazm i wytrysk nasienia, a  także utrzymanie płodności  i satysfakcjonujących związków partnerskich. Zaburzenia mogą dotyczyć zarówno problemów z osiągnięciem orgazmu, obniżeniem lub podwyższeniem libido jak i uczuciem dyskomfortu podczas stosunku.

Do istotnych przyczyn zaburzeń seskualności zalicza się  uzależnienie od narkotyków i alkoholu, choroby somatyczne, zaburzenia osobowościowe i przyjmowanie leków, w szczególności przeciwnadciśnieniowych, onkologicznych i przeciwpsychotycznych.

Leki psychotropowe bezpośrednio oddziaływują na aktywność hormonalną i neuroprzekaźniki w ośrodkowym układzie nerwowym. Obniżenie poziomu funkcjonowania seksualnego u tych osób wynika z pogorszenia samooceny, samopoczucia i jakości  życia. Najczęściej wywołują zaburzenia erekcji i orgazmu oraz zanik potrzeby seksualnej.

W badaniach przeprowadzonych przez Finna, Baileya i Schultza (1990) chorzy na schizofrenię, przyjmujący leki przeciwpsychotyczne wskazali listę najbardziej przykrych objawów.  Należą do nich impotencja i ból podczas stosunku, urojenia prześladowcze oraz zaburzenia wytrysku nasienia. Ich występowanie znacznie pogarsza jakość życia pacjentów i zmniejsza ich motywację do przestrzegania zaleceń związanych z systematycznym przyjmowaniem leku.

Skuteczna farmakoterapia powinna mieć korzystny wpływ na zdolności do  nawiązywania kontaktów i tworzenia związków. Indywidualne podejście do pacjenta i odpowiedni dobór  farmaceutyków powinien obniżyć nieprzyjemne skutki polekowych zaburzeń seksualnych. Zasady postępowania przy tych zaburzeniach to obniżenie dawki lub jeśli to możliwe zamiana preparatu na inny.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(3)
Komentarze