Zaloguj
Reklama

Czy suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 może być korzystna u dzieci z ADHD?

Krzyk
Fot. Panthermedia
Krzyk
(0)

W leczeniu ADHD wykorzystywane są oddziaływania terapeutyczne oraz farmakoterapia. W różnych źródłach można się jednak natknąć na rozmaite doniesienia o innego jeszcze rodzaju środkach, których zastosowanie miałoby korzystnie wpływać na stan dzieci z zaburzeniami hiperkinetycznymi. Jednymi ze wspominanych w tym przypadku substancji są kwasy tłuszczowe omega-3 – to, czy rzeczywiście środki te mogą być wykorzystywane w leczeniu ADHD, znalazło się ostatnio pod lupą naukowców z Wielkiej Brytanii i Tajwanu.

Reklama

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) to jednostka, która prowadzić do znacznych trudności z funkcjonowaniem pacjenta zarówno w środowisku domowym, jak i szkolnym. Rozpowszechnienie problemu jest, niestety, dość duże – szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych z ADHD zmaga się nawet 6 milionów dzieci. Właśnie przez częstość występowania, a także przez doświadczane przez pacjentów trudności w codziennym życiu, różni uczeni przyglądają się temu, jakie jeszcze – poza tymi obecnie dostępnymi – środki można by wykorzystywać w leczeniu ADHD. Jednymi z takich badaczy byli specjaliści z Tajwanu i Wielkiej Brytanii, którzy postanowili sprawdzić pojawiające się co jakiś czas doniesienia o korzystnym wpływie na stan dzieci z ADHD kwasów tłuszczowych omega-3.

Swoje badania naukowcy prowadzili w grupie 92 pacjentów z ADHD, którzy mieli od 6 do 18 lat. Przez okres 12 tygodni część badanych otrzymywała kwas eikozapentaenowy, pozostałym zaś pacjentom podawano placebo.

Okazało się, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą wywierać pewne efekty u pacjentów z ADHD, ale nie u wszystkich. Do poprawy koncentracji uwagi wskutek suplementacji tych środków dochodziło u tych dzieci z zaburzeniami hiperkinetycznymi, u których początkowo stwierdzono niski poziom tych kwasów tłuszczowych we krwi. Takiego efektu nie obserwowano w przypadku tych pacjentów, którzy mieli prawidłowe lub podwyższone poziomy kwasów omega-3 we krwi, co więcej – zdarzało się, że te dzieci, które wyjściowo miały znaczne ilości tych tłuszczów we krwi, wskutek suplementacji stawały się bardziej impulsywne.

Konkluzja płynąca z opisanego badania jest jedna – trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki jest wpływ suplementacji kwasów tłuszczowych omega-3 na stan dzieci z ADHD. Z tego powodu rodzice – bez konsultacji z lekarzem – zdecydowanie nie powinni podawać tego rodzaju środków swoim pociechom z rozpoznanymi zaburzeniami hiperkinetycznymi na własną rękę.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze