Zaloguj
Reklama

Czym jest depresja poporodowa?

Autorzy: Paulina Raczyńska
Depresja u kobiet po porodzie
Fot. Shutterstock
Depresja u kobiet po porodzie
(0)

Narodziny dziecka stanową jeden z bardziej przełomowych dni w życiu każdej kobiety. Przełomowych dlatego, że rodzina staje się bogatsza o nowego członka rodziny, ale przełomowych również w zakresie gospodarki hormonalnej kobiety, która ulega gwałtownym zmianom, mogącym skutkować wystąpieniem smutku poporodowego, a nawet depresji. Obydwa te stany mogą negatywnie wpływać na życie rodziny oraz relacje matka- dziecko, dlatego bardzo ważne jest rozpoznanie objawów i podjęcie adekwatnych kroków czyli wizyty u specjalisty i leczenia.

Reklama

Czym jest smutek poporodowy i jakie są jego objawy?

Smutek poporodowy (ang. baby blues), jest bardzo częstym zjawiskiem, występującym u ok. 50-80% kobiet po porodzie. Jest to fizjologiczna reakcja organizmu kobiety na poród, który rozwija się i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni.

Objawami smutku poporodowego są najczęściej: obniżenie nastroju, płaczliwość, drażliwość, chwiejność emocjonalna, nadmierna wrażliwość na bodźce, bóle głowy, zaburzenia snu, wrogie nastawienie do partnera czy brak apetytu. Smutek poporodowy ustępuje zazwyczaj ok. 10 doby po porodzie. Bardzo ważne jest wówczas wsparcie bliskich, bowiem kobieta w czasie baby blues może czuć się niewystarczająco dobrą mamą.

Depresja poporodowa jako poważniejszy problem

Depresja poporodowa różni się od smutku poporodowego czasem wystąpienia (pojawia się kilka tygodni po porodzie) oraz nasileniem objawów i zaburzeniem funkcjonowania.

Depresja poporodowa charakteryzuje się występowaniem u mamy objawów typowej depresji oraz:

 • obsesyjnie nawracające myśli i obawy, że nie jest w stanie wystarczająco dobrze opiekować się dzieckiem,
 • przekonanie, że jej dziecko stwarza wyjątkowe trudności w opiece nad nim,
 • poczucie osamotnienia, braku wsparcia, bycia niezrozumianym,
 • trudność w okazywaniu miłości partnerowi i dziecku, 
 • płaczliwość, bezsenność,
 • myśli samobójcze 

Wiarygodnym badaniem ułatwiającym wykrycie depresji poporodowej jest Edynburska Skala Depresji Poporodowej. Test składa się z 10 krótkich pytań i na podstawie uzyskanej punktacji ocenia się prawdopodobieństwo depresji.

Brak odpowiedniego leczenia może skutkować znacznym nasileniem objawów, mogącym doprowadzić w skrajnych przypadkach do samobójstwa, dzieciobójstwa czy samobójstwa rozszerzonego. 

Leczenie łagodnych objawów depresji polega na psychoterapii, a pacjentki o większym nasileniu objawów depresyjnych wymagają farmakoterapii pod okiem specjalisty, lekarza psychiatry. 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • 1. Cameron A.D.: Psychiatria. Urban & Partner, Wrocław 2005.
  2. Koszewska I.: O depresji w ciąży i po porodzie. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  3. Meder J.: Problemy zdrowia psychicznego kobiet. Biblioteka Psychiatrii Polskiej, Kraków 2003.
  4. Spinelli M.: Post-partum psychosis: detection of risk and management. Am. J. Psychiatry 2009; 4: 405–408.

Reklama
(0)
Komentarze