Zaloguj
Reklama

Czym jest sologamia?

Obrączki
Fot. medforum
Obrączki
(5)

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na życie bez partnera. Dzisiaj bycie singlem jest czymś całkowicie normalnym. Często nie potrafimy znaleźć partnera czy partnerki bądź nie chcemy się wiązać z kimś na całe życie. Sologamia to wyższy poziom bycia singlem, polega na ślubie z samym sobą. Zjawisko to jest popularne m.in. w Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Australii, USA czy Japonii.

Reklama

Sologamia zyskuje coraz większą popularność. Śluby solo doczekały się całego przemysłu usługowego z kompleksową ofertą, poczynając od projektu zaproszeń, poprzez wystrój sali i choreografię pierwszego tańca.

Ślub solo nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych, ponieważ małżeństwo pozostaje zarezerwowane jedynie dla związku dwóch osób. Akt taki ma jednak wydźwięk społecznej deklaracji. Osoby decydujące się na taki krok wysyłają sygnał, że nie potrzebują drugiej osoby do bycia szczęśliwym i czują się dobrze sami ze sobą.

Jakie są przyczyny sologamii?

Na sologamię decydują się głównie kobiety. Poprzez sologamię chcą pokazać społeczeństwu radość z bycia zależnymi tylko od siebie samych oraz to, że są samowystarczalne i nie potrzebują partnera, aby być szczęśliwe. Życie samemu może być również podyktowane pragnieniem bezpieczeństwa oraz tym, że nie zostanie się skrzywdzonym ani odrzuconym. Dla wielu osób wejście w relacje z drugą osobą może być trudnym wysiłkiem, który wymaga wiele wyrzeczeń, a życie samemu wydaje się łatwiejsze. Krytycy twierdzą jednak, że sologamia to praktyka narcystyczna, która spowodowana jest niską samooceną. 

Ślub z czymś lub kimś nietypowym?

Dla wielu osób ślub sam ze sobą może wydawać się czymś dziwnym. Jednak są osoby, które postanowiły pójść o krok dalej i zdecydowały się wziąć ślub z przedmiotami czy zwierzętami, a sa­mą re­la­cję trak­tu­ją bardzo po­waż­nie, co wydaje się dosyć kontrowersyjne.

Śluby solo nie mają osobowości prawnej i zapewne nieprędko tak się stanie. Mają one jednak charakter symboliczny, pokazując, że nie potrzebuje się drugiej osoby, żeby być szczęśliwym, a bycie singlem jest czymś normalnym i naturalnym. A może jest to apel, że czujemy się samotni i pragniemy zwrócić na siebie uwagę? 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze