Zaloguj
Reklama

Czym są substancje halucynogenne?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Źródło: Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny. Redakcja naukowa prof. M. Jarema, prof. J. Rabe-Jabłońska. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Narkotyki
Fot. ojoimages
Narkotyki
(0)

Do najpopularniejszych halucynogenów należą LSD, ketamina i psylocybina.

Reklama

LSD najczęściej przyjmowany jest doustnie. Dawki 20-50 µg powodują zaburzenia percepcji, ze złudzeniami i omamami wzrokowymi, bez zaburzeń świadomości. Efekt działania pojawia się po 3 do 90 minutach i utrzymuje się od 3 do 12 godzin. LSD wykazuje działanie stymulujące związane ze zwiększonym uwalnianiem dopaminy.

Ketamina przyjmowana ustnie nie wykazuje działania, dlatego przyjmowana jest w formie iniekcji lub jest wdychana donosowo. Wykazuje działanie przeciwbólowe. Poprzez hamujące działanie na przekaźnictwo cholinergiczne ośrodkowe i obwodowe powoduje stan znieczulenia i omamy. W małych dawkach efektem jest podwyższenie nastroju i pobudzenie. Wyższe dawki powodują tzw. efekt psychodeliczny.

Efekty działania psylocybiny pojawiają się po 0,5-1 godz. i utrzymują się przez 4-8 godzin. Widoczne jest rozszerzenie źrenic. Typowe są zmiany percepcji, zaburzenia poznawcze, rozkojarzenie i zaburzenia emocjonalne. Ostre objawy uboczne to stan stuporu, amnezja i napady paniki.

Reklama
(0)
Komentarze