Zaloguj
Reklama
(5)

Wysoki poziom leptyny chroni przed depresją.

Reklama


Białko zwane leptyną jest hormonem produkowanym przez białą tkankę tłuszczową, którego wzrost poziomu we krwi powoduje zmniejszenie apetytu i pobudzenie układu współczulnego, czyli sympatycznego (pobudzającego organizm do walki bądź ucieczki). Badania na zwierzętach wskazują, że omawiana substancja może zwalczać depresję i obniżać poziom lęku.

Elizabeth Lawson ze Szkoły Medycznej Harvarda w Bostonie (USA) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem 15 kobiet z anoreksją, 12 z prawidłową wagą lecz z brakiem miesiączki, 20 z prawidłową wagą i w dobrej kondycji fizycznej oraz 17 z nadwagą lub otyłością ale poza tym zdrowych.

Zgodnie z wystąpieniem na 93 corocznym spotkaniu Towarzystwa Wewnątrzwydzielniczego, które odbywało się pomiędzy 4 a 7 czerwca, wyższe poziomy leptyny okazały się występować u pacjentek z niższymi poziomami lęku i obniżonego nastroju. Wskaźnik masy ciała (BMI) nie miał wpływu pomiędzy omawianym hormonem a depresją. Dalsze badania powinny odpowiedzieć na pytanie, czy leptyna może stać się lekiem przeciwko zaburzeniom nastroju.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze