Zaloguj
Reklama

Depresja, BMI, leptyna

Aktywni ludzie
Fot. medforum
Aktywni ludzie
(5)

Wysoki poziom leptyny chroni przed depresją.

Reklama


Białko zwane leptyną jest hormonem produkowanym przez białą tkankę tłuszczową, którego wzrost poziomu we krwi powoduje zmniejszenie apetytu i pobudzenie układu współczulnego, czyli sympatycznego (pobudzającego organizm do walki bądź ucieczki). Badania na zwierzętach wskazują, że omawiana substancja może zwalczać depresję i obniżać poziom lęku.

Elizabeth Lawson ze Szkoły Medycznej Harvarda w Bostonie (USA) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem 15 kobiet z anoreksją, 12 z prawidłową wagą lecz z brakiem miesiączki, 20 z prawidłową wagą i w dobrej kondycji fizycznej oraz 17 z nadwagą lub otyłością ale poza tym zdrowych.

Zgodnie z wystąpieniem na 93 corocznym spotkaniu Towarzystwa Wewnątrzwydzielniczego, które odbywało się pomiędzy 4 a 7 czerwca, wyższe poziomy leptyny okazały się występować u pacjentek z niższymi poziomami lęku i obniżonego nastroju. Wskaźnik masy ciała (BMI) nie miał wpływu pomiędzy omawianym hormonem a depresją. Dalsze badania powinny odpowiedzieć na pytanie, czy leptyna może stać się lekiem przeciwko zaburzeniom nastroju.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze