Zaloguj
Reklama

Depresja - gdy citalopram nie pomaga

Zażywanie tabletek
Fot. panthermedia
Zażywanie tabletek
(3)

Przyjmowanie dodatkowego leku oprócz citalopramu wiąże się z ryzykiem skutków ubocznych prawie takim jak zażywanie tylko nowego lekarstwa.

Reklama

Skutki uboczne leków zależą m.in. od tego, czy przyjmowane jest tylko jedno lekarstwo, czy też kilka i czy cały czas stosowana jest ta sama substancja czynna, czy tez kilka. Richard Hansen z Uniwersytetu w Auburn (USA) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkuset osób chorych na dużą depresję przyjmujących citalopram.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „General Hospital Psychiatry” z 12 listopada częstość występowania skutków ubocznych tego leku nie zależała w istotnym stopniu od tego, czy dany pacjent został w sposób losowy przydzielony do grupy otrzymującej dodatkowo drugi lek przeciwdepresyjny, czy też przypisano go do osób, które zaprzestały przyjmowania wyżej wymienionego lekarstwa i zaczęły zażywać inne. Oznacza to, że obydwa sposoby postępowania w sytuacji braku skuteczności citalopramu są obciążone porównywalnym ryzykiem działań niepożądanych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • General Hospital Psychiatry, doi:10.1016/j.genhosppsych.2011.10.001

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze