Zaloguj
Reklama

Depresja jako czynnik ryzyka udaru mózgu

Starsza kobieta
Fot. ojoimages
Starsza kobieta
(5)

Udar mózgu częściej występuje u chorych na depresję.

Reklama

Od pewnego czasu przypuszczano, że osoby chore na depresję obciążone są podwyższonym ryzykiem udaru mózgu. An Pan ze Szkoły Zdrowia Publicznego Harvarda w Bostonie (USA) i współpracownicy dokonali niedawno przeglądu literatury dotyczącej tej tematyki.

Jak podano w numerze czasopisma „The Journal of the American Medical Association” z 21 września, analiza danych odnoszących się do kilkuset tysięcy pacjentów wykazała, że ma sto tysięcy osób chorych na depresję w ciągu roku przypadało 106 przypadków udaru, z czego 53 to zawały mózgu a 22 – epizody niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego kończące się śmiercią.

Za przyczyny tego stanu rzeczy naukowcy uważają wpływ hormonów wydzielanych przez organizm w następstwie negatywnych emocji, osłabienie działania układu odpornościowego, zwiększona częstość występowania stanów zapalnych, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, złą dietę, niestosowanie się do zaleceń lekarskich odnośnie przyjmowania leków, otyłość, cukrzycę, nadciśnienie i skutki uboczne lekarstw.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze