Zaloguj
Reklama

Depresja – korzyści z ćwiczeń fizycznych

Wycieczka
Fot. ojoimages
Wycieczka
(5)

Elektroniczne liczenie kroków zachęca pacjentów do zwiększenia aktywności.

Reklama

Od pewnego czasu wiadomo, że aktywność fizyczna poprawiają zdrowie umysłowe i jakość życia pacjentów. Grupa Medyczna HealthPartners w Michigan City (USA) kierowana przez Mary K. Brainerd prowadzi program zachęcania osób z obniżonym nastrojem do uprawiania umiarkowanych ćwiczeń fizycznych przez co najmniej 30 minut 5 razy w tygodniu.

Jego skuteczność oceniana jest przy użyciu kwestionariusza zawierające pytania odnośnie częstości występowania w ciągu ostatnich 2 tygodni objawów takich jak poczucie beznadziejności, problemy ze snem czy rozważanie możliwości dokonania uszkodzeń własnego ciała.

W celu ułatwienia pacjentom dostrzegania nawet niewielkich postępów w zwiększaniu poziomu aktywności fizycznej lekarze pracujący w tej placówce przepisują im krokomierze (pedometry) – elektroniczne urządzenia wykorzystujące działanie wahadła. Na początek wystarczy np. obchodzenie dookoła bloku lub parkowanie w większej odległości od supermarketu. W dalszej kolejności chory na depresję może podejmować dodatkowe formy aktywności ruchowej.

Ćwiczenia poprawiają nastrój przez podwyższenie poziomu określonych substancji chemicznych w mózgu. Dodatkowe korzyści to wzrost energii, zmniejszenie poziomu lęku i złagodzenia zaburzeń snu.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze