Zaloguj
Reklama

Depresja, stan zapalny, farmakoterapia

Tabletki
Fot. ojoimages
Tabletki
(4)

Leki ograniczające stan zapalny mogą pomóc leczyć depresję.

Reklama

Pomimo wprowadzenia leków hamujących selektywnie wychwyt serotoniny (Selective Serotonin Reuptake Inhibitors – SSRI), takich jak fluoksetyna, wiele przypadków ciężkiej depresji pozostaje odpornych na farmakoterapię. Carmine Pariante z Kings College w Londynie i współpracowali przeprowadzili niedawno badania kliniczne z udziałem takich pacjentów.

Zgodnie z wystąpieniem na Międzynarodowym Kongresie Królewskiego Towarzystwa Psychiatrów, które odbywało się pomiędzy 28 czerwca a 1 lipcem bieżącego roku w Brighton (Wielka Brytania), zarówno leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C, jak i szczepienie przeciw durowi brzusznemu okazały się zaostrzać przebieg zaburzeń depresji. Obydwa rodzaje postępowań terapeutycznych nasilają reakcje zapalne organizmu.

Obecnie naukowcy na całym świecie, w tym zespół Pariante, zamierzają przetestować skuteczność leczenia obniżonego nastroju za pomocą różnych leków zmniejszających stan zapalny, takich jak na przykład kwas acetylosalicylowy, czy tani i bezpieczny antybiotyk o nazwie minocyklina.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze