Depresja, stan zapalny, farmakoterapia

Leki ograniczające stan zapalny mogą pomóc leczyć depresję.
Pomimo wprowadzenia leków hamujących selektywnie wychwyt serotoniny (Selective Serotonin Reuptake Inhibitors – SSRI), takich jak fluoksetyna, wiele przypadków ciężkiej depresji pozostaje odpornych na farmakoterapię. Carmine Pariante z Kings College w Londynie i współpracowali przeprowadzili niedawno badania kliniczne z udziałem takich pacjentów.
Zgodnie z wystąpieniem na Międzynarodowym Kongresie Królewskiego Towarzystwa Psychiatrów, które odbywało się pomiędzy 28 czerwca a 1 lipcem bieżącego roku w Brighton (Wielka Brytania), zarówno leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C, jak i szczepienie przeciw durowi brzusznemu okazały się zaostrzać przebieg zaburzeń depresji. Obydwa rodzaje postępowań terapeutycznych nasilają reakcje zapalne organizmu.
Obecnie naukowcy na całym świecie, w tym zespół Pariante, zamierzają przetestować skuteczność leczenia obniżonego nastroju za pomocą różnych leków zmniejszających stan zapalny, takich jak na przykład kwas acetylosalicylowy, czy tani i bezpieczny antybiotyk o nazwie minocyklina.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- International Congress of the Royal College of Psychiatrists 2011, Brighton, 28 June - 1 July
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Dur brzuszny
- Epizod depresyjny
- Ostre wirusowe zapalenie wątroby C
- Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby C
- Zaburzenia depresyjne nawracające
Kategorie ATC:
- Kwas acetylosalicylowy
- Leki przeciwbakteryjne do stosowania wewnętrznego
- Leki przeciwdepresyjne
- Leki przeciwwirusowe do stosowania wewnętrznego
- Szczepionki przeciw durowi brzusznemu