Zaloguj
Reklama

Depresja u kobiety w ciąży zwiększa ryzyko problemów emocjonalnych i behawioralnych jej dziecka?

Autorzy: Michał Marciniak
Depresja w ciąży
Fot. Shutterstock
Depresja w ciąży
(0)

Do takich wniosków doszli autorzy przeglądu opublikowanego w ostatnim czasie w czasopiśmie The Lancet Psychiatry. Depresja ciążowa dotyka najczęściej kobiety w ostatnim trymestrze ciąży oraz zaraz po urodzeniu dziecka. Statystyki są alarmujące – 1 na 5 kobiet cierpi z powodu tego zaburzenia, a wraz z nimi całe rodziny. Charakteryzuje się obniżonym nastrojem, poczuciem bezradności, brakiem motywacji do bycia mamą. Depresja ciążowa może być powodowana przez czynniki zewnętrzne (np. utrata bliskiej osoby) i wewnętrzne (zaburzenia w stężeniach odpowiednich neuroprzekaźników).

Reklama

Zespół z Imperial College London wykazał, że depresja lub lęk może zmniejszać poziom enzymu, który rozkłada „hormon stresu”. czyli kortyzol, tym samym powodując większą ekspozycję płodu na tę substancję. Płód może także podlegać zmianom epigenetycznym pod wpływem stresu, przy czym ilość bazowego DNA pozostaje taka sama, ale ekspresja ulega zmianie, co może powodować zaburzenia zdrowia psychicznego w czasie dzieciństwa.

Dotychczasowe badania opierały się na analizie pacjentek z krajów zamożnych, jednak badanie naukowców z Londynu zwraca uwagę, że problem może być znacznie powszechniejszy w krajach o niskich lub średnich dochodach. Składa się na to kilka czynników, które wymieniają badacze w swojej pracy.

W krajach ubogich kobiety znacznie częściej doświadczają przemocy od swoich partnerów i mają mniejsze wsparcie społeczne (w rodzinie, w przyjaciołach). W takich krajach jest również znacznie większy odsetek ciąż nieplanowanych niż w krajach zamożnych. Gorszy jest dostęp do lecznictwa, wyżywienia, częstsze są różne infekcje. Zwłaszcza, że w krajach, w których dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej jest utrudniony, w pierwszej kolejności dba się o zdrowie fizyczne, a dopiero w drugiej (jeśli w ogóle) o potrzeby psychiczne. w takich warunkach niezwykle trudno o spokojny czas potrzebny do psychicznego przygotowania się do porodu. Za to zdecydowanie łatwiej o przewlekły stres, który ma znaczącą rolę w rozwoju depresji ciążowej i poporodowej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze