Zaloguj
Reklama

Depresja u starszych osób leczona przez lekarza rodzinnego

Dojrzała kobieta
Fot. Ojoimages
Dojrzała kobieta
(3)

Stygmatyzacja chorych zniechęca osoby z depresją do szukania pomocy u lekarza.

Reklama

Chociaż więcej niż jedna czwarta osób w wieku ponad 65 lat ma depresję, większość z nich nie mówi o tym ze swoim lekarzem rodzinnym. Brytyjska organizacja charytatywna Age UK opublikowała niedawno interaktywne wydawnictwo zatytułowane „Feeling Blue?”.

Opisywane są w nich historie dwóch starszych kobiet z depresją. Pierwsza z nich, Iris, czuła się winna z powodu wcześniej prześladujących ją “złych myśli”. Brakowało jej również energii do radzenia sobie z wyzwaniami codziennego życia. Woluntariuszka Age UK uświadomiła jej, że to są objawy depresji i namówiła ja do wizyty u lekarza rodzinnego.

Druga, o imieniu Christine, miała obniżony nastrój z powodu śmierci trzech najbliższych osób w krótkim czasie. Wydarzenia te wywołały u niej poczucie bezradności. W jej przypadku osoba, która powiedziała jej, że to depresja, była sama lekarka pierwszego kontaktu.

Dyrektor Age UK, Michelle Mitchell, powiedziała, że omawiane zaburzenie nastroju może być w wielu przypadkach łatwego wyleczenia. Stygmatyzacja (napiętnowanie) depresji powstrzymuje jednak wielu pacjentów przed szukaniem pomocy u lekarza. Z tego powodu Age UK podjęła decyzję o wydaniu książeczki „Feeling Blue?”.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Age UK

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze