Zaloguj
Reklama

Depresja w Polsce zbiera żniwo. Poznaj zatrważające statystyki!

Depresja u mężczyzny
Fot. panthermedia
Depresja u mężczyzny
(3)

Depresja to jedna z chorób, która należy do tych z dziedziny tabu. Większa liczba zachorowań sprawiła jednak, że Polacy coraz częściej o niej mówią otwarcie, przez co zwiększają swe szanse na powrót do zdrowia.

Reklama

Jak wynika z nowego raportu CBOS, depresja dotknęła dziesięć procent Polaków, natomiast stan na dziś pokazuje, że z chorobą boryka się trzy procent dorosłych. Najczęstszym powodem jest samotność, tempo życia i stres utrzymujący się przez długi czas.

Dane opublikowane przez ośrodek pokazują, że główne czynniki, które wpływają na zachorowalność, to te ekonomiczne oraz zawodowe. Nie bez znaczenia jest także stan cywilny czy sam fakt bycia w związku.

Spośród wszystkich badanych osób, bo aż sześćdziesiąt osiem procent stwierdziło, że głównym powodem depresji jest długotrwały stres. Pięćdziesiąt sześć procent natomiast udzieliło odpowiedzi: zbyt mało czasu dla siebie, nadmiar obowiązków, wykonywany zawód, a także tempo życia. Pozostałe osoby biorące udział w ankiecie depresję przypisywały takim czynnikom, jak zła atmosfera w domu lub pracy, powierzchowne kontakty z ludźmi, używki, brak snu i odpoczynku, a także niewłaściwe odżywianie.

Respondenci, którzy na depresję cierpieli raz, przyznali, że głównym powodem zachorowania było przeżycie, które w znaczący sposób wpłynęło na ich życie. Osoby borykające się z chorobą częściej nie wskazują jednoznacznego powodu depresji.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze