Zaloguj
Reklama

Depresja wpływa nie tylko na psychikę, ale i na ciało

Obniżony nastrój
Fot. panthermedia
Obniżony nastrój
(0)

Depresja kojarzona jest z obniżonym nastrojem, trudnościami z odczuwaniem radości czy po prostu ze smutkiem i rzeczywiście – objawy z zakresu psychopatologii są podstawowymi problemami, które są spotykane w jej przebiegu. Depresja wpływa jednak zdecydowanie nie tylko na psychikę, ale i na ciało: w jej przypadku możliwe jest wystąpienie wielu różnych dolegliwości somatycznych, których nierzadko w ogóle nie powiązuje się z zaburzeniami depresyjnymi. O jakich problemach mowa?

Reklama

Depresja prowadzić może do zaburzeń apetytu – mogą one przybierać różną formę i możliwy jest w ich skutku zarówno spadek, jak i wzrost masy ciała. Oba zjawiska bywają poważnymi problemami – znaczne zwiększenie masy ciała nasilać może bowiem ostatecznie m.in. ryzyko cukrzycy typu 2., znaczny zaś spadek wagi prowadzić może zarówno do niedoborów różnych substancji odżywczych, jak i skutkować ciągłym poczuciem zmęczenia.

Z depresją nierzadko powiązane są różne dolegliwości bólowe. Zdarza się, że pacjent doświadcza bólu głowy, bólu brzucha czy bólów mięśni i stawów. W celu wykrycia ich przyczyny zdarza się, że odwiedza on wielu nawet lekarzy, a tymczasem problem tkwi wcale nie w jakichś nieprawidłowościach organicznych, a bierze się on z zaburzeń depresyjnych.

W przebiegu depresji występować mogą różne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. U pacjentów bywają spotykane m.in. nudności i wymioty, ale i zaburzenia czynności jelit, takie jak zaparcia i biegunki.

Depresja może negatywnie wpływać również i na życie seksualne. U kobiet związana z nią może być dyspareunia (dolegliwości bólowe pojawiające się podczas stosunków), u mężczyzn zaś zaburzenia wzwodu i ejakulacji. U przedstawicieli obojga płci zaburzenia depresyjne mogą prowadzić natomiast do spadku libido.

Ciekawy jest również związek pomiędzy depresją a stanami zapalnymi – niejednokrotnie już dowodzono, że zarówno silny stres, jak i właśnie zaburzenia depresyjne mogą mieć znaczący nawet wpływ na czynność układu odpornościowego. Zwraca się uwagę na to, że prawdopodobnie osoby z depresją mają zwiększone ryzyko wystąpienia różnych chorób z autoagresji, takich jak m.in. reumatoidalne zapalenie stawów.

Patrząc na powyższe, doskonale widać, że depresja może mieć niebagatelny wręcz wpływ na funkcjonowanie ludzkiego ciała. Pacjentów interesuje jednak najczęściej to, jak sobie poradzić z przykrymi dolegliwościami – otóż wtedy, kiedy związane są one z zaburzeniami depresyjnymi, najistotniejsze jest skuteczne ich leczenie, które umożliwia nie tylko wyrównanie u pacjenta jego nastroju, ale i może doprowadzić do ustąpienia dolegliwości ze strony ciała.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze