Zaloguj
Reklama

Dlaczego ja? – często zadawane pytanie przy depresji

Autorzy: Anna Góra
Depresja u kobiet
Fot. Panthermedia
Depresja u kobiet
(4)

Depresja to „takie kobiece”, emocjonalne i „prawdziwym facetom” się to nie zdarza. W rzeczywistości zdarza się i to często – nawet co siódmy mężczyzna może przejść w życiu jeden epizod depresji.

Reklama

U kobiet statystyka jest jeszcze czarniejsza – epizod depresyjny może mieć co piąta z nas. Przyczyny depresji nadal nie są do końca poznane. W około 50% poprzedza ją trudne przeżycie, jednak nie wiadomo do końca dlaczego na to samo zdarzenie jeden człowiek zareaguje depresją, a inny będzie „tylko” odczuwał silny stres. Obecnie pod uwagę brana jest podatność biologiczna, czynniki psychologiczne oraz społeczne, czyli związane z naszym trybem życia.

Warto pamiętać, że depresja jest częstym towarzyszem chorób somatycznych – nowotworów, chorób układu krążenia, ośrodkowego układu nerwowego; może pojawić się jako skutek infekcji wirusowej, zatrucia a nawet niedoboru witamin. Na depresję mogą chorować już kilkuletnie dzieci, młodzież, osoby w sile wieku, starsze – to prawdziwie egalitarna choroba.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Hart, A., Męska Depresja, Poznań: Wydawnictwo W drodze, 2004.
  Kępiński, A., Melancholia, Warszawa : Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1993.
  Williams, M., Teasdale, J., Segal, Z., Kabat-Zinn, J., Świadomą drogą przez depresję, Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, 2013.
  Wolpert, L., Depresja – złośliwy smutek, Warszawa: Wydawnictwo Muza S.A., 2001.
  www.who.int
  Bunda, M., Smutniej być nie może, w: Poradnik Psychologiczny Polityki Ja, my, oni: O chorobach psychicznych i zaburzeniach umysłu, Wydanie specjalne nr 3/2011

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze