Zaloguj
Reklama

Dokładność diagnostyczna mammografii, badania USG i rezonansu magnetycznego w wykrywaniu wenątrzprzewodowego rozprzestrzeniania się raka piersi po przebyciu chemioterapii neoadjuwantowej.

Autorzy: Mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Rak piersi
Fot. Panthermedia
Rak piersi
(0)

Celem badania była ocena dokładności badnia mammograficznego, USG i kontrastowego rezonansu magnetycznego w diagnozie wewnątrzprzewodowego rozprzestrzeniania się raka piersi po przebyciu przedoperacyjnej chemioterapii neoadjuwantowej.

Reklama

Autorzy badania dokonali analizy 168 obszarów prawidłowej tkanki piersi oraz zbadano 42 pacjentki z rakiem piersi przy zastosowaniu wymienionych metod przed i po podaniu chemioterapii neoadjuwantowej. Neoadjuwantowa chemioterapia składała się z od dwóch do czterech cykli, w których podawano pacjentkom adriamycin-based CAF.

Wielozmienna analiza wykazała, iż obserwowane zwapnienia w badaniu mammografoicznym i rozmiar hypoechogennych struktur w badaniu USG wykonanym przed rozpoczęciem chemioterapii neoadjuwanowej wykazują korelację z wewnątrzprzewowoym rozprzestrzenianiem się wykrywanym w badaniach patologicznych.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Oncol Rep. 2007 Apr;17(4):915-8.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze