Zaloguj
Reklama

Doniesienia dotyczące przyczyn kompulsywnych zachowań seksualnych

Pocałunek, zbliżenie
Fot. panthermedia
Pocałunek, zbliżenie
(0)

Kompulsywne zachowania seksualne – w postaci chociażby podejmowania impulsywnych kontaktów płciowych – znacząco mogą utrudniać doświadczającym tego problemu osobom codzienne funkcjonowanie. Niejasne jest mechanizm występowania tego zaburzenia, w związku z czym badacze podejmują się badań, które umożliwiłyby poznanie źródeł problemu. Jednymi z takowych byli specjaliści z ośrodków w Szwecji, Rosji i Szwajcarii – po przeprowadzeniu odpowiednich analiz donoszą oni, że z kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi mogą być związane pewne zmiany genetyczne, wpływające na wydzielanie oksytocyny.

Reklama

Kompulsywne zachowania seksualne mogą prowadzić do problemów w związkach czy w środowisku zawodowym – wydaje się więc, że zdecydowanie istotnym aspektem jest właściwe leczenie takich zaburzeń. Obecnie jednak nie wiadomo, skąd problem się bierze – wyjaśnić jego źródła mają różne badania, jedne z takowych zostały przeprowadzone przez naukowców z kilku europejskich ośrodków naukowych.

Badacze stworzyli grupę badawczą, w której skład wchodziło 60 osób zmagających się z kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi oraz 33 ludzi, którzy takowych problemów nie doświadczali. Od wszystkich uczestników badania pobierane były próbki krwi, a następnie przeprowadzane zostały badania metylacji różnych odcinków ich DNA.

Naukowcy próbowali stwierdzić, czy wzorce metylacji jakichś obszarów materiału genetycznego u osób z kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi są inne niż u tych ludzi, którzy nie doświadczali takiej przypadłości. Okazało się, że i owszem – badacze zaobserwowali pewne charakterystyczne zmiany w DNA u osób zmagających się z zaburzeniami seksualnymi. Dotyczyły one regionu DNA, który odpowiada za kodowanie oksytocyny – hormonu, który związany jest z zachowaniami seksualnymi, określanego czasami nawet jako „hormon miłości i przywiązania”.

Możliwe więc jest to, że za kompulsywne zachowania seksualne odpowiadają zmiany w materiale genetycznym, skutkujące odmiennym niż u większości ludzi wydzielaniem oksytocyny – zanim jednak w pełni poznamy podłoże tych zaburzeń, minie zapewne jeszcze pewien czas.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze