Zaloguj
Reklama

Dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami

Depresja
Fot. Shutterstock
Depresja
(0)

Sejm przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dzięki której dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami.

Reklama

20 lipca posłowie przegłosowali zgłoszony przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dzięki nowym przepisom walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza niż dotychczas.

Od momentu wejścia w życie ustawy za samo posiadanie znacznych ilości dopalaczy będzie groziła kara nawet do trzech lat więzienia, a za handel nimi nawet do lat dwunastu. Do odpowiedzialności karnej zostaną pociągnięci także posiadacze zabronionych substancji, którym będzie groziła grzywna albo kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Nowe przepisy mają zapewnić również wsparcie osobom uzależnionym od dopalaczy – będą mogły liczyć na leczenie, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.

Problem dopalaczy w Polsce

Pomimo corocznych kampanii problem dopalaczy jest nadal aktualny. Wciąż dochodzi do przypadków zażywania tych substancji nie tylko przez nastolatków, ale również przez osoby dorosłe. Dopalacze stanowią większy problem od innych znanych substancji psychoaktywnych, gdyż bardzo często lekarze nie wiedzą, jaki środek dokładnie zażył pacjent, co utrudnia skuteczne leczenie. Zażywanie dopalaczy może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, a w konsekwencji do śmierci.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze