Zaloguj
Reklama

Dylematy terapeutyczne - leki nowe czy stare?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Tabletki
Fot. Pantherstock
Tabletki
(5)

Obecnie rynek farmaceutyczny rozwija się w bardzo szybkim tempie. Lekarze muszą ciągle się doszkalać, żeby dobrze wybrać między starszymi lekami, a tymi które dopiero weszły na rynek. Wybór nie zawsze jest jednak prosty.

Reklama

W przedrejestracyjnych badaniach klinicznych leków, które mają wyjść na rynek bierze udział ograniczona liczba dokładnie zdefiniowanych uczestników. Analizując uzyskane dane i wyniki uwzględnia się punkty końcowe tylko od tych osób, które działały zgodnie z zaleceniami protokołu.

Rzadko prowadzi się badania, których celem jest porównanie leku nowego ze starszym. W aplikacjach rejestracyjnych przeważają wyniki badań nieopublikowanych, czyli niepoddanych wcześniejszym sprawdzeniom. Należy również pamiętać, że publikacja wyników badań z nowymi lekami są sponsorowane przez producentów oraz, że częściej publikowane są wyniki pozytywne niż negatywne.

Na podstawie tych informacji wielu ekspertów sygnalizuje, że leki powinno się oceniać dopiero na podstawie obserwacji zebranych w ciągu ok. 7 lat. Z tego względu lekarze powinni być szczególnie ostrożni podczas wypisywania recepty na nowe leki.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Dylematy terapeutyczne – leki starsze czy najnowsze? Józef Drzewoski

Reklama
(5)
Komentarze