Zaloguj
Reklama

Dzisiaj Światowy Dzień Zdrowia

Autorzy: lekarz Zofia Pelc
Dzisiaj Światowy Dzień Zdrowia
Fot. medforum
(0)

W tym roku hasłem Światowego Dnia Zdrowia jest "Zdrowe środowisko dla dzieci" ("Healthy Environments for Children"). Z tej okazji WHO wezwała kraje członkowskie i organizacje pozarządowe do podjęcia działań na rzecz ograniczenia czynników grożących zdrowiu i życiu dzieci ze strony środowiska, w którym żyją.

 

Reklama

Według danych WHO, co roku ponad 5mln dzieci umiera z powodu chorób, zakażeń i wypadków bezpośrednio związanych ze środowiskiem, w którym żyją. W ocenie WHO znaczącą poprawę warunków życia dzieci można osiągnąć przez podjęcie prostych działań. Ich efektem powinno być znamienne zmniejszenie zgonów dzieci spowodowanych głównie wypadkami drogowymi i zachorowaniami na ostre zakażenia dróg oddechowych, malarię czy biegunkę.

Z danych WHO wynika, że przed 5 rokiem życia najwięcej dzieci umiera z powodu ostrego zakażenia dróg oddechowych - co roku około 2mln. W krajach rozwijających się ryzyko zachorowań zwiększa zanieczyszczenie powietrza dymem z domowych palenisk. Następną w kolejności przyczyną zgonów najmłodszych dzieci (rocznie około 1,3mln dzieci przed 5 rokiem życia) są biegunki związane z brakiem odpowiednich warunków sanitarnych i dostępu do czystej wody. Blisko 1mln dzieci, głównie w Afryce Południowej, umiera z powodu malarii.

Działania na rzecz poprawy warunków życia dzieci są głównym celem założonej w 2002 roku w Johannesburgu, podczas Światowego Szczytu Zrównoważonego Rozwoju organizacji pod nazwą Healthy Environment for Children Alliance (HECA).
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • informacja własna

Reklama
(0)
Komentarze