E-papierosy mogą uzależniać i powodować późniejsze palenie nikotyny wśród nastolatków

Młodzi ludzie przestają palić tradycyjne papierosy, zamiast tego wybierają e-papierosy. Problemem jest fakt, że nie jest znany całkowity ich wpływ na ludzkie zdrowie.
Podczas przeprowadzonego pod koniec stycznia w Waszyngtonie panelu dotyczącego zdrowia publicznego eksperci rozmawiali o wpływie palenia e-papierosów przez młodych ludzi, zagrożeniach jakie niesie za sobą i o tym, czy elektroniczne papierosy mogą powodować późniejsze uzależnienie od nikotyny.
Już od dawna mówi się o potencjalnym ryzyku związanym z e-papierosami, lecz dotąd nie było zbyt dużo prac mówiących o tym zjawisku.
Najnowszy raport przygotowany przez Narodową Akademię Nauk, Inżynierii i Medycyny z Waszyngtonu (National Academies of Sciences, Engineering and Medicine) daje całkiem nowe światło na problem papierosów elektronicznych.
Raport stwierdza, że papierosy elektroniczne są bezpieczniejsze niż klasyczne papierosy, a także pomagają rzucić palenie. Badacze opierają się na dowodach, że przejście z papierosów na papierosy elektroniczne może zmniejszyć narażenie palacza na substancje niebezpieczne, znajdujące się w tradycyjnych papierosach.
Jednak naukowcy nie twierdzą, że papierosy elektroniczne są bezpieczne: w szczególności brakuje wyników badań naukowych, aby zbadać, jak długotrwałe stosowanie wpływa na ludzkie serce, płuca i narządy rozrodcze.
Negatywa strona e-papierosów
Podczas panelu naukowego w Waszyngtonie przedstawiono również jakie ryzyko niosą one za sobą. Naukowcy zauważyli, że coraz więcej młodych ludzi pali e-papierosy, które są mniej szkodliwe, niż klasyczne papierosy. Nie byli jednak w stanie potwierdzić, czy istnieje związek między używaniem e-papierosów wśród nastolatków, a późniejszym uzależnieniem od nikotyny. Młodzi ludzie często eksperymentują, paląc e-papierosy na zmianę z tradycyjnymi papierosami. W ten sposób możliwe jest budowanie uzależnienia od nikotyny.
Młodych ludzi w papierosach elektronicznych przyciągają w szczególności różnorodne zapachy i smaki, które są bardziej atrakcyjne, niż specyficzny smak klasycznego tytoniu.
Pomimo braku szczególnych dowodów, dotyczących negatywnego wpływu e-papierosów na nasze zdrowie, naukowcy zwracają szczególną uwagę, aby podobnie jak w przypadku tradycyjnego tytoniu nie stosować e-papierosów przez kobiety w ciąży.
Polski rynek papierosów elektronicznych jest drugim co do wielkości w Europie i trzecim na świecie. Warto zauważyć, że od 2016 roku obowiązuje w naszym kraju zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych, oraz ich reklamowania. Zakaz ten dotyczy również e-papierosów.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2371720-elektronicke-cigarety-pod-lupou-americkych-vedcu-skodi-nebo-prospivaji
- https://www.nytimes.com/2018/01/23/health/e-cigarettes-smoking-fda-tobacco.html?ribbon-ad-idx=4&rref=health&module=Ribbon&version=context®ion=Header&action=click&contentCollection=Health&pgtype=article
- https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/e-papierosy-zakaz-palenia-w-miejscach-publicznych-i-reklamowania/1n7eh9p
- http://wyborcza.pl/1,155287,19934069,polski-rynek-e-papierosow-trzeci-co-do-wielkosci-na-swiecie.html