Zaloguj
Reklama

E-papierosy mogą uzależniać i powodować późniejsze palenie nikotyny wśród nastolatków

Elektroniczny papieros
Fot. Panthermedia
Elektroniczny papieros
(4)

Młodzi ludzie przestają palić tradycyjne papierosy, zamiast tego wybierają e-papierosy. Problemem jest fakt, że nie jest znany całkowity ich wpływ na ludzkie zdrowie.

Reklama

Podczas przeprowadzonego pod koniec stycznia w Waszyngtonie panelu dotyczącego zdrowia publicznego eksperci rozmawiali o wpływie palenia e-papierosów przez młodych ludzi, zagrożeniach jakie niesie za sobą i o tym, czy elektroniczne papierosy mogą powodować późniejsze uzależnienie od nikotyny.

Już od dawna mówi się o potencjalnym ryzyku związanym z e-papierosami, lecz dotąd nie było zbyt dużo prac mówiących o tym zjawisku.

Najnowszy raport przygotowany przez Narodową Akademię Nauk, Inżynierii i Medycyny z Waszyngtonu (National Academies of Sciences, Engineering and Medicine) daje całkiem nowe światło na problem papierosów elektronicznych.

Raport stwierdza, że papierosy elektroniczne są bezpieczniejsze niż klasyczne papierosy, a także pomagają rzucić palenie. Badacze opierają się na dowodach, że przejście z papierosów na papierosy elektroniczne może zmniejszyć narażenie palacza na substancje niebezpieczne, znajdujące się w tradycyjnych papierosach.

Jednak naukowcy nie twierdzą, że papierosy elektroniczne są bezpieczne: w szczególności brakuje wyników badań naukowych, aby zbadać, jak długotrwałe stosowanie wpływa na ludzkie serce, płuca i narządy rozrodcze.

Negatywa strona e-papierosów

Podczas panelu naukowego w Waszyngtonie przedstawiono również jakie ryzyko niosą one za sobą. Naukowcy zauważyli, że coraz więcej młodych ludzi pali e-papierosy, które są mniej szkodliwe, niż klasyczne papierosy. Nie byli jednak w stanie potwierdzić, czy istnieje związek między używaniem e-papierosów wśród nastolatków, a późniejszym uzależnieniem od nikotyny. Młodzi ludzie często eksperymentują, paląc e-papierosy na zmianę z tradycyjnymi papierosami. W ten sposób możliwe jest budowanie uzależnienia od nikotyny.

Młodych ludzi w papierosach elektronicznych przyciągają w szczególności różnorodne zapachy i smaki, które są bardziej atrakcyjne, niż specyficzny smak klasycznego tytoniu.

Pomimo braku szczególnych dowodów, dotyczących negatywnego wpływu e-papierosów na nasze zdrowie, naukowcy zwracają szczególną uwagę, aby podobnie jak w przypadku tradycyjnego tytoniu nie stosować e-papierosów przez kobiety w ciąży.

Polski rynek papierosów elektronicznych jest drugim co do wielkości w Europie i trzecim na świecie. Warto zauważyć, że od 2016 roku obowiązuje w naszym kraju zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych, oraz ich reklamowania. Zakaz ten dotyczy również e-papierosów.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze