Zaloguj
Reklama

Emocje ułatwiają zapamiętywanie

Autorzy: Klaudia Tomala
Źródło: Nieckuła E. Zapamiętywanie w emocjach. [w:] Focus, nr 210, marzec 2013
Odrabianie pracy domowej
Fot. ojoimages
Odrabianie pracy domowej
(0)

O wiele łatwiej zapamiętujemy informacje, które mają ładunek emocjonalny. Emocje mają korzystny wpływ na zapamiętywanie i odtwarzanie informacji.

Reklama

Ośrodkiem odpowiedzialnym za emocje jest obszar mózgu zwany ciałem migdałowatym, który wysyła dużo połączeń do kory nowej, odpowiedzialnej za racjonalne myślenie.

Z tego powodu emocje bardzo często przejmują kontrolę nad zdrowym rozsądkiem. Okazuje się jednak, że taka sytuacja ma też swoje plusy - emocje ułatwiają zapamiętywanie. Niestety łatwiej zapamiętujemy negatywne sytuacje niż te związane z pozytywnymi emocjami. Świadkowie lub ofiary wypadków bardzo długo pamiętają przebieg wydarzenia, a zatarcie traumatycznych wspomnień często jest niemożliwe. Stres ma duży wpływ na procesy pamięciowe.

Pod wpływem hormonów stresu (adrenalina, noradrenalina, kortyzol) jesteśmy w stanie przyswoić więcej informacji i zapamiętać je na dłużej. jednakże nadmierny, ostry lub przewlekły stres niszczy struktury mózgu odpowiedzialne za pamięć.

Naukowcy dowiedli, że dołująca muzyka wpływa pozytywnie na procesy zapamiętywania i przypominania. Badani wprowadzani w ponury nastrój wypadali o wiele lepiej w testach pamięci niż osoby słuchające wesołych utworów, a nawet te, które siedziały w ciszy. Pozytywny nastrój upośledza proces zapamiętywania. Najlepszym sposobem na zwiększenie efektywności nauki jest słuchanie ponurej muzyki lub pozwolenie sobie na lekki stres.

Reklama
(0)
Komentarze