Zaloguj
Reklama

Erytrofobia: czym jest i jak leczyć tę fobię?

Mężczyzna odczuwający lęk i strach
Fot. medforum
Mężczyzna odczuwający lęk i strach
(0)

Do grupy fobii specyficznych zaliczane bywają jednostki powszechnie znane, takie jak np. klaustrofobia czy arachnofobia. Do grupy tej należą jednak również i zdecydowanie mniej znane problemy – jednym z ich przykładów jest erytrofobia, czyli lęk przed… czerwienieniem się. Jakie mogą być przyczyny tej fobii specyficznej i jak wpływać ona może na codzienne życie pacjentów?

Reklama

Termin erytrofobia raczej nie jest powszechnie znany i oznacza on lęk przed czerwienieniem się. Samo zaczerwienienie twarzy nie stanowi zwykle żadnej patologii – dzieje się tak chociażby wtedy, gdy człowiek czuje się zawstydzony. Większość ludzi nie zwraca na to uwagi, osoby z erytrofobią mogą jednak za wszelką cenę unikać sytuacji, w których zaczerwienienie twarzy mogłoby się u nich pojawić, a do tego sama myśl o możliwości wystąpienia takiego problemu może generować u nich dużego stopnia lęk.

Przyczyny erytrofobii – podobnie jak i innych fobii specyficznych – do dziś nie zostały jednoznacznie określone. Podejrzewa się, że wpływ na jej występowanie mogą mieć czynniki genetyczne – zauważalne bowiem jest częstsze występowanie fobii specyficznych u tych osób, w których rodzinach ktoś zmagał się z którymś z należących do tej grupy problemów. Wpływ na występowanie erytrofobii mogą mieć również i inne zaburzenia psychiczne – czasami pojawia się ona bowiem u osób z fobią społeczną.

Konsekwencje omawianej fobii specyficznej mogą być – wbrew pozorom – naprawdę poważne. Osoba zmagająca się z erytrofobią może miewać napady paniki, ale i starać się za wszelką cenę unikać sytuacji, które potencjalnie mogą doprowadzać do czerwienienia się – mowa o ograniczaniu kontaktów społecznych czy całkowitym odstąpieniu od publicznych wystąpień (np. w szkole czy w pracy). Takowe problemy zdecydowanie mogą utrudniać pacjentowi zwyczajne funkcjonowanie, w związku z czym od razu widać, że leczenie erytrofobii zdecydowanie jest bardzo ważne – podstawową rolę odgrywa w tym przypadku psychoterapia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze