Zaloguj
Reklama

Estrogeny nie zapobiegają wystąpieniu zaburzeń otępiennych

Autorzy: lekarz Zofia Pelc
Estrogeny nie zapobiegają wystąpieniu zaburzeń otępiennych
Fot. Shutterstock
(5)

Jak wynika z dwóch publikacji zamieszczonych w czerwcowym numerze JAMA, skoniugowane estrogeny końskie nie zmniejszają zapadalności ani na zaburzenia otępienne ani na tak zwane łagodne zaburzenia poznawcze (mild cognitive impairment, MCI).

Reklama

Ich stosowanie wpływa ponadto niekorzystnie na globalne funkcjonowanie poznawcze pacjentek. W zeszłym roku ta sama grupa badaczy opublikowała wyniki badania, z którego wynikało, że przyjmowanie estrogenów w połączeniu z progestagenami wręcz podwaja ryzyko wystąpienia zaburzeń otępiennych. Z opublikowanych obecnie badań wynika, że, wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, przyjmowanie samych estrogenów również nie tylko nie zapobiega wystąpieniu zaburzeń otępiennych, a nawet zwiększa prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Badanie randomizowane, stanowiące część większego, wieloośrodkowego przedsięwziecia badawczego (Women's Health Initiative, WHI), przeprowadzone między czerwcem 1995 a lutym 2004, z użyciem placebo, metodą podwójnie ślepej próby na grupie 2947 kobiet w wieku 65-79 lat.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 2004;291:2947-2958, 2959-2968, 3005-3007

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze