Zaloguj
Reklama

Film "Walka z szatanem". Czym są egzorcyzmy?

Walka z szatanem
Fot. medforum
Walka z szatanem
(0)

Prezentujemy opis ważnego filmu, który pokazuje odradzającą się praktykę egzorcyzmów. Film powinni zobaczyć: księża, lekarze psychiatrzy i psycholodzy.

 

Pod koniec XX wieku papież Jan Paweł II niespodziewanie odnawia zapomniany od czasu Oświecenia średniowieczny rytuał egzorcyzmów. Wspiera go w tym kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy Benedykt XVI, a także kolejny papież, Franciszek, który sam daje przykład – publicznie modląc się nad opętanym na Placu św. Piotra. Papież Franciszek akceptuje też istnienie międzynarodowego stowarzyszenia egzorcystów, czyniąc z posługi owianej mgłą tajemnicy element oficjalnego działania Kościoła katolickiego.

W Polsce „posługa uwalniania” szybko zyskuje ogromną popularność, stając się nie tylko elementem liturgii, ale też - kultury masowej. Msze, na których kapłani spektakularnie walczą z demonami, przyciągają rosnące rzesze wiernych. Książki o demonach wypełniają półki księgarń. Stacje telewizyjne i tabloidy robią wywiady z kapłanami, walczącymi z diabłem. Ukazuje się nawet miesięcznik „Egzorcysta”, promujący „walkę z szatanem”. Internet dostarcza setek świadectw uwolnienia oraz dokładnych instrukcji, jak znaleźć egzorcystę. Grupy Odnowy w Duchu św. odprawiają modlitwy, w czasie których diagnozowane są kolejne przypadku opętań. Blisko 150 mianowanych przez biskupów księży egzorcystów i rosnąca liczba kapłanów - charyzmatyków praktykuje rytuał, który ma chronić przed narastającą agresją demonów.

Reżyser Konrad Szołajski wszedł w głąb mrocznego świata egzorcyzmowanych. Przez kilka lat cierpliwie towarzyszył osobom, które uważają, że są "opętane" i poddają rytuałom, mającym ich uwolnić od Złego. Czy są zaburzone? A może udają? Czy też – choć trudno w to uwierzyć sceptykom - rzeczywiście mają problem z prześladującym ich demonem?

Śledzony kamerą ksiądz katolicki (naukowiec Uniwersytetu Jana Pawła II) próbuje po swojemu „rozeznać” sprawę. Wspiera go w tym grupa niezależnych ekspertów: psychiatra, psycholog, historyk religii. Czy egzorcyzmy naprawdę pomagają tym, którym potrzeba „pomocy duchowej”? Czy może jest to tylko niebezpieczny przesąd, zabobon, odsuwający zaburzonych psychiczne od normalnej opieki medycznej i czyniący ich ponury los jeszcze bardziej tragicznym?

 

film dokumentalny, 75 minut, produkcja ZK Studio i HBO Europe
wspierana przez SVT (Szwecja), DR (Dania), TG4 (Irlandia), TFI (USA), MEDIA – Kreatywna Europa (Belgia), PISF (Polska)
scenariusz i reżyseria Konrad Szołajski
 

Materiały dotyczące filmu na YouTube:

 

 

Reklama

Redakcja na podstawie materiałów producentów ZK Studio i HBO Europe.

Reklama
(0)
Komentarze