Zaloguj
Reklama

Fobia ma wpływ na postrzeganie obiektu strachu

Autorzy: Anna Pyka
Pająk
Fot. ojoimages
Pająk
(0)

Wpływ fobii na rozmiar obiektu strachu, służy podtrzymywaniu lęku. Jeżeli boimy się pająków, ich rozmiar oceniamy jako znacznie większy, niż jest w rzeczywistości.

Reklama

W kontekście lęku przed pająkami, nie utrudnia to znacząco codziennego życia. Jednak osoby bojące się igieł, mogą unikać służby zdrowia, ponieważ igły wydają im się większe, niż są w rzeczywistości. Może to znacząco wpłynąć na ich stan zdrowia.

Zdaniem naukowców, lepsze zrozumienie tego, jak fobia wpływa na postrzeganie obiektów strachu, może wpłynąć na rozwój skuteczniejszych metod leczenia osób, które chcą poradzić sobie ze swoimi lękami.

Osoby uczestniczące w badaniu, pytane były o rozmiar pająków, które były im pokazywane. Wyniki wykazały, że im bardziej dana osoba bała się pająków, tym bardziej zawyżała ich rozmiary.

Zadania polegające na bliskim kontakcie z obiektami lęku, są typowe dla terapii ekspozycyjnej, która uznawana jest za bardzo skuteczną. Naukowcy nie wiedzą jednak dokładnie, dlaczego takie działanie daje pozytywne wyniki.

Wyniki zostały opublikowane w ostatnim numerze Journal of Anxiety Disorders.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Journal of Anxiety Disorders, 2012; 26 (1): 20 DOI:10.1016/j.janxdis.2011.08.009

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze