Zaloguj
Reklama

Hormony stresu mogą łagodzić fobie?

Hormony stresu mogą łagodzić fobie?
Fot. medforum
(5)

Hormony stresu - kortyzol i kortyzon mogą łagodzić reakcje lękowe u osób cierpiących na fobie - zaobserwowali naukowcy ze Szwajcarii i USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Reklama

Zespół Dominique de Quervain z Uniwersytetu w Zurychu sprawdził tę koncepcję na grupie 40 pacjentów, którzy cierpieli na fobię społeczną. Na godzinę przed sytuacją wywołującą lęk - jak np. publiczna przemowa, niektórzy z nich otrzymywali doustnie kortyzon.

Okazało się, że w porównaniu z placebo hormon znacznie osłabił lęk odczuwany przez pacjentów podczas oczekiwania na przemowę, w jej trakcie i po jej zakończeniu.

Podobnie wyniki u uzyskano u 20 osób z arachnofobią, którym regularnie podawano kortyzol na godzinę przed pokazaniem zdjęcia z pająkiem. W czasie trwającej dwa tygodnie terapii kortyzol stopniowo łagodził reakcje lękowe u pacjentów. Efekt utrzymywał się nawet w dwa dni po ostatnim podaniu kortyzolu.

Jak zaznaczają naukowcy, kortyzol nie wpływał na odczuwanie lęku niezwiązanego z fobią.

Ich zdaniem autorów, wyniki te wskazują, że glikokortykoidy w połączeniu terapią behawioralną mogą dawać dobre efekty w leczeniu fobii oraz tzw. zespołu stresu pourazowego, który pojawia się pod wpływem przeżytej traumy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onet.pl

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze