Zaloguj
Reklama

Idealna praca dla osób z ChAD - czy taki zawód w ogóle istnieje?

Rozmowa o pracę
Fot. Shutterstock
Rozmowa o pracę
(0)

Nie ma tak naprawdę jednego, idealnego zawodu dla osób, które mają chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD). Pacjenci mogą jednak – wybierając sobie pracę – kierować się pewnymi aspektami, ponieważ pewne prace w mniejszym niż inne stopniu będą mogły negatywnie odbijać się na ich zdrowiu i samopoczuciu.

Reklama

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) związana jest z występowaniem u pacjentów różnych epizodów – spotykane bywają u nich okresy podwyższonego, jak i obniżonego nastroju, czasami występować mogą również i epizody mieszane. Rozpoznanie choroby wpływa bardzo znaczący sposób na życie pacjenta – zmiany dotyczyć mogą zarówno życia jego rodziny, jak i jego życia zawodowego.

Nieustannie wiele osób zastanawia się nad tym, czy osoba zmagająca się z jakimiś zaburzeniami czy chorobą psychiczną może w ogóle pracować. Jak najbardziej jest to możliwe, kluczem do sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego zawodu.

Pacjenci z chorobą afektywną dwubiegunową powinni zwracać przede wszystkim uwagę na to, by ich środowisko zawodowe było jak najbardziej stabilne – różne stresory, w tym również te występujące w pracy, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia epizodu depresyjnego czy maniakalnego. Raczej niewskazana jest praca w godzinach nocnych, za korzystną można uznać pracę w stałych godzinach.

Biorąc pod uwagę powyższe można by uznać, że we współczesnych czasach trudno znaleźć pracę, która nie będzie związana ze stresem czy napięciem. Z drugiej jednak strony istnieją zawody, w których narażenie na nieprzyjemne sytuacje jest zdecydowanie mniejsze niż w innych branżach – można tutaj wspomnieć chociażby o zawodzie bibliotekarza, archiwisty czy ogrodnika. Warto tutaj również podkreślić, iż to, że pacjenci z chorobą afektywną dwubiegunową powinni unikać np. pracy zmianowej nie oznacza, że nie mogą oni takowej wykonywać – po prostu w takiej sytuacji powinni oni bacznie monitorować swój stan, jak i dbać o to, by po pracy mogli się po prostu odprężyć.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze