Zaloguj
Reklama

II Kongres Zdrowia Psychicznego – 3 czerwca 2019

Autorzy: Redakcja
Wykład
Fot. shutterstock
Wykład
(0)

Kongres Zdrowia Psychicznego jest ruchem, który skupia wokół siebie pacjentów, lekarzy, rodziny osób chorych i psychologów, pracowników pomocy społecznej, humanistów, filozofów, socjologów, wszystkich zainteresowanych poprawą sytuacji osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.  

Reklama

Dramatyczny stan psychiatrycznej opieki zdrowotnej w Polsce oraz ciągłe odkładanie realizacji jej niezbędnej i systemowej reformy, poprzez pełne wdrożenie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, powoduje, że chorzy często nadal leczą się w warunkach uwłaczających ludzkiej godności, a w wielu miejscach Polski właściwa pomoc jest praktycznie niedostępna. Problem dotyczy dużej części społeczeństwa, ponieważ z badań wynika, że około 25% populacji korzysta okresowo z pomocy psychologicznej bądź psychiatrycznej. Chcemy mieć wpływ na reformę polskiej opieki psychiatrycznej.
Choroby psychiczne obarczone są bardzo silnym stygmatem, osoby po kryzysach psychicznych są marginalizowane społecznie lub same się izolują. Stygmatyzacja pogarsza jakość ich życia, powoduje obniżenie statusu ekonomicznego, ogranicza dostęp do ważnych zasobów jak zatrudnienie, edukacja, opieka medyczna, zwiększa ryzyko samobójstwa. Na skutek wykluczenia społeczeństwo traci wartościowe jednostki, które mogłyby w różnych aspektach przyczyniać się do jego rozwoju, a inwalidyzacja generuje większe koszty pomocy społecznej. Chcemy to zmienić, aby zmniejszyć straty związane z tym problemem.

I Kongres Zdrowia Psychicznego odbył się w maju 2017 r. Jego efekty to:

  • Deklaracja Warszawska wypracowana przez uczestników, która została przekazana do Ministerstwa Zdrowia jako rekomendacja społeczna środowisk bezpośrednio zaangażowanych w reformę opieki psychiatrycznej.
  • Mocny, wspólny i publiczny głos środowiska psychiatrycznego i psychologicznego, pomocy społecznej, humanistów, pacjentów i ich rodzin oraz innych zainteresowanych pomaganiem w obszarze zdrowia psychicznego.
  • Zaistnienie w przestrzeni publicznej, wykluczanych do tej pory, osób chorujących.
  • NAJWAŻNIEJSZY SUKCES: Wdrożenie, decyzją  Ministra Zdrowia, finansowanego przez NFZ pilotażu reformy opieki psychiatrycznej. W 28 ośrodkach w Polsce otwarto Centra Zdrowia Psychicznego, 10% społeczeństwa będzie objęte reformą polegającą na ułatwieniu dostępu w kryzysie psychicznym do profesjonalistów i opiece środowiskowej w lokalnej społeczności.  

Pracujemy nad szczegółowym programem II Kongresu Zdrowia Psychicznego.

Tematy:

Sesja plenarna – Posumowanie dotychczasowego działania pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Sesje satelitarne:
1. Psychiatria dzieci i młodzieży
2. Pomoc społeczna
3. Profilaktyka zdrowia psychicznego     

Zapewniamy: lunch oraz przerwy kawowe.
Tradycyjnie na zakończenie Kongresu planujemy przemarsz ulicami Warszawy.   

Opłata rejestracyjna wynosi 25 zł, przy rejestracji możecie Państwo również zaznaczyć dobrowolną kwotę wsparcia dla naszych działań.
Informujemy, że w przypadku braku miejsc w sali głównej podczas sesji plenarnych będzie możliwość oglądania ich w salach bocznych na telebimach.
Miejsca nie są numerowane.

http://kongreszp.org.pl  – nowa strona w przygotowaniu.
Kontakt w sprawie pytań dotyczących rejestracji: [email protected]

Organizator techniczny i współorganizator merytoryczny:
Fundacja eFkropka
ul. Majdańska 5 lok. 23
04-088 Warszawa
KRS: 0000382481  
mail: [email protected]

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze