Zaloguj
Reklama

Infekcje wirusowe mogą być przyczyną zaburzeń psychicznych

Nerwica lękowa
Fot. ojoimages
Nerwica lękowa
(0)

Dokładne przyczyny większości zaburzeń psychicznych wciąż pozostają niejasne. To właśnie z tego powodu wielu uczonych nadal poszukuje czynników, które mogą odpowiadać za występowanie tego typu jednostek. Ciekawe doniesienia dotyczące patogenezy zaburzeń psychicznych przedstawili ostatnio naukowcy z Uniwersytetu w Würzburgu – przekonują oni, że związek z pewnymi schorzeniami psychiatrycznymi mogą mieć infekcje specyficznymi typami wirusów z rodziny Herpes.

Reklama

Różne czynniki brane są pod uwagę jako potencjalne przyczyny zaburzeń psychicznych – zwraca się uwagę na to, że w patogenezie tychże jednostek istotne mogą być zarówno geny, jak i rozmaitego typu czynniki środowiskowe. W przypadku drugich z wymienionych wspomina się m.in. o tym, że do zaburzeń psychicznych mogą prowadzić różnego rodzaju infekcje.

Uczeni ze wspomnianej wyżej placówki wysunęli przypuszczenie, jakoby zakażenia wirusami HHV-6A oraz HHV-6B miały mieć związek z zaburzeniami psychicznymi u ludzi. Aby sprawdzić, czy przypuszczenia te są zgodne z rzeczywistością, naukowcy analizowali materiały tkankowe pochodzące z bazy, w której zgromadzono próbki tkanki nerwowej uzyskanej na drodze biopsji. Ich odkrycia były dość interesujące: otóż w przypadku pacjentów, którzy cierpieli na chorobę afektywną dwubiegunową oraz tych, u których rozpoznano depresję, zauważalna była aktywna infekcja wirusem HHV-6 w obrębie komórek Purkinjego.

Komórki Purkinjego znaleźć można w móżdżku i odpowiedzialne są one przede wszystkim za kontrolowanie postawy ciała, zachowanie równowagi czy ruch różnych części naszego ciała. Oprócz pełnienia tych jednak zadań struktury te związane są również i z emocjami, pamięcią czy funkcjami językowymi. Właśnie przez to, że komórki Purkinjego pełnią tak wiele funkcji, zainfekowanie ich przez wirusa HHV-6 miałoby potencjalnie skutkować różnymi zaburzeniami czynności poznawczych, które ostatecznie mogłyby prowadzić do wymienionych wcześniej zaburzeń psychicznych. W jakim jednak mechanizmie tak miałoby się dziać, tego obecnie nie wiadomo – uczeni z Niemiec planują już jednak przeprowadzenie kolejnych badań, w których będą poszukiwać mechanizmu, w którym wirusy mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze