Zaloguj
Reklama

Istota biała a ryzyko wystąpienia schizofrenii

Współautorzy: Katherine Karlsgodt
Istota biała a ryzyko wystąpienia schizofrenii
Fot. Shutterstock
(0)

Wyniki najnowszych badań ujawniają zmiany w płatach skroniowych młodych ludzi obarczonych podwyższonym ryzykiem rozwinięcia sie schizofrenii.

Reklama

Z upływem lat następuje u zdrowych ludzi wzrost objętości istoty białej w płatach skroniowych. Katherine Karlsgodt z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i współpracownicy zakończyli niedawno trwające dwa lata badania z udziałem kilkunastu młodych ludzi obciążonych ryzykiem wystąpienia schizofrenii i zbliżoną liczebnie grupę kontrolną złożoną ze zdrowych osób.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma "Biological Psychiatry" zastosowanie niedawno wprowadzonej do użytku metody badawczej o nazwie obrazowanie tensora dyfuzji (DTI) doprowadziło do ustalenia, że zagrożeni rozwinięciem się omawianej choroby charakteryzują się zwolnionym tempem rozwoju istoty białej w płatach skroniowych. Wyniki stosowania tej procedury okazały się być skorelowane z poziomem sprawności radzenia sobie pacjentów z wyzwaniami napotykanymi w domu, pracy i szkole po upływie 15 miesięcy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze