Zaloguj
Reklama

Jak gry komputerowe wpływają na dzieci?

Dziecko przed komputerem
Fot. medforum
Dziecko przed komputerem
(3)

Badania naukowe oraz obserwacje psychologów pokazują, że dzieci spędzają coraz więcej czasu przy komputerze. Najczęściej wybieraną przez nie rozrywką są gry komputerowe. Dla wielu dzieci stały się one także jedynym źródłem rozrywki. Duża grupa rodziców nie widzi nic złego w tym, że ich pociechy spędzają całe popołudnia w domu, wpatrując się w monitor komputera. Nie zdają oni sobie sprawy z faktu, że gry komputerowe mają zarówno pozytywny wpływ na rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka ale także i negatywny. W chwili obecnej stworzyły się dwa obozy- są to zwolennicy oraz przeciwnicy gier komputerowych dla dzieci.

Reklama

Znaczenie gier komputerowych w rozwoju dziecka

Na naszym rynku dostępnych jest wiele gier komputerowych, które mogą pomagać dzieciom w nauce (historii, matematyki, geografii czy biologii), rozwijać ich zainteresowania, koncentrację, uczyć skupienia, spostrzegawczości, szybkości podejmowania trafnych decyzji oraz usprawniać koordynację ruchową.

W wielu przypadkach pomagają także w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach oraz przezwyciężaniu problemów. Ważne by gra dostosowana była do wieku dziecka gdyż zbyt trudne i skomplikowane gry mogą prowadzić do frustracji, niezadowolenia, zniechęcenia czy obniżenia poczucia własnej wartości u niego. Warto zatem by przy wyborze gry komputerowej obecni byli rodzice, gdyż dzieci w większości przypadków wybierają te gry, które proponowane są przez rówieśników i nie mają nic wspólnego z ich rozwojem oraz edukacją. Zwolennicy gier komputerowych nie widzą nic złego w tym, by dzieci, pod ich okiem z nich korzystały.

Drugi obóz stanowią przeciwnicy gier komputerowych, którzy twierdzą, że dzieci od nich uczą się właśnie przemocy, agresji, okrucieństwa, sztuk walki, oszustwa oraz wulgaryzmów. Jest to z całą pewnością związane z rodzajem gry, którą dziecko posiada. Uważają oni, że gry w których ludzie do siebie strzelają bądź używają jakichkolwiek narzędzi do zabijania się mają bardzo negatywny wpływ na rozwój emocjonalny oraz psychiczny dziecka. Wszelkie efekty dźwiękowe i realistyczny obraz gry pogłębiają te niekorzystne emocje.

Sceny obserwowane w grach nazywanych inaczej „strzelankami” czy w pościgach samochodowych prowadzą do rozwoju agresji u dzieci oraz zobojętnienia na przemoc w życiu codziennym. Co ważne dziecko „zawładnięte grą” nie zdaje sobie sprawy z czynów, które wyrządza w świecie wirtualnym i swoje zachowania przekłada na świat realny jak np. szybka jazda samochodem, rzucanie kamieniami czy antyspołeczne zachowania. Nie jest bowiem świadome, że w świecie realnym poniesie w związku z tym konsekwencję.
Pamiętajmy mimo wszystko by nie także dopuszczać do sytuacji, w której nasza pociecha spędzała będzie całe godziny przed ekranem monitora.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze