Zaloguj
Reklama

Jak zmiana czasu wpływa na nasz organizm?

Zmiana czasu
Fot. panthermedia
Zmiana czasu
(0)

Coroczne przejścia na czas letni i zimowy powodują rozbieżność zegarów biologicznych, co ma długoterminowe konsekwencje dla zdrowia. Dłuższe dni, krótsze noce i podwyższona temperatura mogą powodować zakłócenia snu. Analogicznie może dziać się, gdy zimą dni są krótsze, a dłuższe noce. Badania dowiodły, że skutki utraty snu narastają z biegiem lat.

Reklama

Beth A. Malow, profesor neurologii w Vanderbilt University Medical Center w Nashville podkreśla, że zmiana czasu to nie tylko 1 godzina dwa razy roku i że jej skutki mogą być poważne:

– Ludzie myślą, że 1-godzinna zmiana to nic wielkiego, że mogą sobie z tym poradzić w ciągu jednego dnia, ale nie zdają sobie sprawy, że ich zegar biologiczny nie jest zsynchronizowany.

​​Badania dowodzą, że zmiany czasu mogą wpływać na wiele funkcji mózgu, w tym czujność i poziom energii. Jednym z potencjalnych zagrożeń jest zwiększone ryzyko śmiertelnych wypadków drogowych, które mogą wynikać ze skrócenia ilości snu w przypadku przejścia z czasu zimowego na letni.

Czynniki genetyczne pomagają regulować cykl snu i czuwania u ludzi poprzez kodowanie zegara dobowego, który jest autoregulacyjną pętlą sprzężenia zwrotnego. I chociaż niektóre osoby mogą szybko dostosowywać się do zmian czasu, u wielu proces przestawiania się może trwać dłużej i być bardziej dotkliwy.

Zmiany czasu szczególnie odczuwają osoby, które prowadzą ustabilizowany tryb życia, np. wstają i chodzą spać o tych samych porach. Jednak przestawienie zegarów najbardziej dotkliwe jest dla osób po pięćdziesiątym roku życia, ponieważ wraz z wiekiem w organizmie ludzkim zmniejsza się poziom melatoniny odpowiedzialnej za prawidłowe utrzymanie rytmu okołodobowego. Proces obniżania stężenia melatoniny zaczyna się już po czterdziestym piątym rokiem życia, a to może wpływać na zarówno na zaburzenia snu, jak rytm okołodobowy.

Konsekwencje zaburzenia snu mogą skutkować poważnymi schorzeniami m.in. układu krążenia, nadciśnienia czy arytmii. Trudności ze snem mogą powodować także rozregulowanie metabolizmu, a tym samym otyłość oraz cukrzycę.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze