Zaloguj
Reklama

Jak zmiana czasu wpływa na organizm człowieka i nie tylko...?

Zmiana czasu
Fot. panthermedia
Zmiana czasu
(0)

Z soboty na niedzielę przestawiamy nasze zegarki z czasu letniego na zimowy. Po co w ogóle to robimy i jak zmiana ta może wpływać na nasz organizm?

Reklama

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty na niedzielę. 27 października wskazówki zegarów cofniemy z godz. 3.00 na godz. 2.00. Śpimy więc godzinę dłużej. Do czasu letniego wrócimy w marcu przyszłego roku. Zmiana czasu może jednak powodować u wielu osób dyskomfort, np. osoby chorujące na cukrzycę muszą już dzień wcześniej przestawić godzinę przyjmowania insuliny. 

Wydawać by się mogło, że śpiąc godzinę dłużej, powinniśmy czuć się bardziej wypoczęci, jednak zmiana ta może powodować, że przez najbliższe dni możemy odczuwać nadmierną senność, brak apetytu i pogorszenie samopoczucia. Zmiana czasu bowiem rozregulowuje zegar biologiczny człowieka. Zmiana pory wstawania, jedzenia posiłków – to wszystko ma wpływ na wewnętrzną homeostazę, a także wydzielanie hormonów: kortyzolu i melatoniny.

Duńscy naukowcy poszli jednak o krok dalej i uważają, że zmiana czasu może wpływać również na depresję, bowiem w listopadzie notuje się o 11 procent więcej zachorowań na nią. Natomiast w Finlandii naukowcy sprawdzili wpływ zmiany czasu na ryzyko zawałów serca i ich wyniki badań są również niepokojące, bowiem w okresach, kiedy nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, wzrastała liczba zawałów, jak i udarów mózgu.

Po co zmieniamy czas z letniego na zimowy i odwrotnie?

Głównymi argumentami za zmianą czasu jest oszczędność energii, możliwość bycia aktywnym na zewnątrz mimo późnej pory, co sprzyja zdrowiu, oraz zmniejszenie liczby wypadków drogowych w związku z tym, że kierowcy rzadziej jadą po ciemku. Przeciwnicy zmiany czasu uważają jednak, że oszczędność energii jest iluzoryczna, bowiem latem wstajemy wcześniej i zapalamy lampkę, ponadto ewentualne zyski z oszczędności energii są niwelowane przez wysiłek koordynacji zmiany czasu, przestawiania urządzeń, rozkładów jazdy itp., np. przez zmianę czasu pociągi będą zmuszone do zatrzymania się na godzinę. W czasie zimowym różnica jednej godziny nie wystarczy, aby zniwelować efekt braku słońca zarówno rano, jak i po południu

Zmiana czasu ma obecnie jednak więcej przeciwników niż zwolenników, jednak pomimo presji opinii publicznej w całej Unii Europejskiej rezygnacja z sezonowej zmiany czasu nie nastąpi w ciągu najbliższych lat. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze