Zaloguj
Reklama

Jak życie w sieci wpływa na nasze zdrowie psychiczne (i nie tylko)?

Uzależnienie od telefonu
Fot. Panthermedia
Uzależnienie od telefonu
(5)

Za sprawą COVID-19 większość usług przeniosło się do sieci, lecz nie tylko. Powracające lockdowny, izolacje, kwarantanny czy strach przed zachorowaniem spowodował, że coraz częściej utrzymujemy stosunki towarzyskie przez Internet. Media społecznościowe stały się kluczowe dla naszego życia. Jak to wpływa na nasze życie psychiczne i fizyczne?

Reklama

Internet pozwala być w stałym kontakcie z rodziną i znajomymi, śledzić najnowsze wiadomości, robić zakupy, promować firmy, a nawet pracować. Przeniesienie życia do sieci może mieć jednak poważny wpływ na nasze samopoczucie.

Liczne badania sugerują, że zbyt częste korzystanie z mediów społecznościowych może mieć wpływ na zwiększenie poziomu depresji. Wynika to m.in. z presji standardów piękna i sukcesu – elementów, które są nieodłączną częścią działania portali społecznościowych. Wśród młodych dorosłych użytkowników portali społecznościowych częściej zauważa się objawy lęków i depresji.

Ponadto jedna z ostatnich analiz sugeruje, że dla dziesięciolatków aktywnych w sieci, korzystanie z portali społecznościowych może mieć istotny wpływ na ich samopoczucie w późniejszym okresie dojrzewania, a nawet w życiu dorosłym.

– Nasze odkrycia sugerują, że ważne jest monitorowanie wczesnych interakcji z mediami społecznościowymi, szczególnie u dziewcząt, ponieważ może to mieć wpływ na samopoczucie w późniejszym okresie dojrzewania, a być może w całym dorosłym życiu - mówi Dr Cara Booker, autorka eksperymentu.

Życie w sieci może mieć istoty wpływ również na zdrowie fizyczne, co może prowadzić finalnie to bardzo niebezpiecznych konsekwencji, w tym zaburzenia snu. Jak to możliwe? Podajemy kilka przykładów:

  • użytkownicy portali społecznościowych czują się zobligowani do jak najszybciej odpowiedzi na wiadomości, reakcji na posty znajomych, a więc do aktywności o każdej porze, w tym późno w nocy,
  • istnieje teza, że media społecznościowe mogą promować pobudzenie emocjonalne, poznawcze i/lub fizjologiczne,
  • patrzenie w jasny ekran przed snem ma wpływ na zaburzenia snu. Udowodniono, że osoby patrzące przed snem w ekran komputera lub telefonu śpią krócej, a ich sen nie jest tak wartościowy jak w przypadku osób, które tego nie robią.

– Wpływ, jaki media społecznościowe mogą mieć na wzorce snu, jest tematem bardzo interesującym, biorąc pod uwagę dobrze znane niekorzystne skutki braku snu na zdrowie - podkreśla dr Jean-Philippe Chaput, jeden z autorów badania nad korelacją pomiędzy życiem w sieci a jakością snu.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze