Zaloguj
Reklama

Jaka jest zależność pomiędzy zaburzeniami snu a naszymi emocjami?

Bezsenność, Problemy w związku
Fot. panthermedia
Bezsenność, Problemy w związku
(0)

Zapewne każdemu z nas zdarzały się dni, kiedy to po bezsennej nocy bywaliśmy raczej niezbyt przychylnie nastawieni do otaczającego nas świata. Zasadniczo nie budzi to niczyjego zdziwienia – w końcu sen jest nam potrzebny, aby wypocząć, w związku z czym przy jego deficycie możemy po prostu czuć się nie najlepiej. O wpływie bezsenności na stan zdrowia wiadomo już wiele, przyjrzeć się jednak temu, jaki może być jej związek z odczuwanymi emocjami, postanowili specjaliści ze szwedzkiego Karolinska Institutet.

Reklama

Badacze ze wspomnianej powyżej placówki przeprowadzili kilka różnych badań, w których oceniali wpływ bezsenności na doświadczane przez ludzi emocje. W pierwszym z nich sprawdzali, jak brak snu oddziałuje na zdolność do naśladowania i odpowiadania na emocje innych ludzi. Drugie badania oceniało związek pomiędzy deprywacją snu a empatią związaną z odczuwaniem przez kogoś innego bólu. Trzecie analizy skupiły się wokół zależności pomiędzy brakiem snu a kontrolowaniem własnych stanów emocjonalnych, czwarte skoncentrowane były na funkcjonowaniu sieci neuronalnych u pacjentów z restrykcją snu. Piąte zaś badanie było nieco odmienne od powyżej wymienionych i w jego trakcie dokonano oceny tego, jak alergie sezonowe (które mogą być czynnikiem ryzyka zaburzeń snu) wpływają na rozwój procesów o charakterze zapalnym w ośrodkowym układzie nerwowym.

Badaniom poddanych zostało ostatecznie ponad 100 osób. Podstawowym wnioskiem, który pojawił się po ich przeprowadzeniu, było to, że deficyty snu sprzyjają negatywnemu interpretowaniu różnych stanów emocjonalnych, które przejawiane są przez innych ludzi. Zauważono również i to, że z niedostatkiem snu powiązane były stany obniżonego nastroju, ale i zdecydowane zmniejszenie zdolności do kontrolowania swoich własnych emocji.

Na ile opisane powyżej problemy są przejściowe, a na ile – szczególnie przy częstych deficytach snu – mogą stawać się utrwalone, tego obecnie nie wiadomo. Z całą jednak pewnością można powiedzieć, że niedostatek nocnego odpoczynku odbija się negatywnie zarówno na psychice, jak i na ciele i w związku z tym po prostu warto dbać o to, aby każdej doby przesypiać wymaganą ilość godzin.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze